גיזום עץ אבוקדו

גיזום עץ אבוקדו
תוכן עניינים

גיזום עץ אבוקדו

גיזום עץ אבוקדו

גיזום עץ אבוקדו – איך מתבצע התהליך?

אחד מעצי הפרי האהובים ביותר בארץ, הוא האבוקדו. זהו עץ ירוק, גדול ומרשים שפירותיו טעימים, מזינים ונחשבים לחלק בלתי נפרד מהמטבח כאן בארץ. על אף הפופולאריות שלו, הוא כמעט ואינו נראה בגינות פרטיות, לרוב בשל תכונותיו המיוחדות הדורשות ידע וניסיון בכל הקשור לגידולו. כך, גם גיזום עץ אבוקדו דורש לא רק ניסיון וידע, אלא גם דיוק והיכרות מעמיקה עם עולמו של עץ האבוקדו; מתי הכי נכון לבצע את הגיזום, כיצד, ובאיזה מכשור להשתמש.

הכל על גיזום עץ אבוקדו

האבוקדו מגיע אלינו ממרכז אמריקה, כשהוא רגיל לאיזורים טרופיים חמימים ורגיש מאוד למליחות וקרה. כך, ההמלצה היא להימנע מנטיעת העץ באזורים המאופיינים בטמפרטורה נמוכה מידי. מובן שזה כמעט ולא תקף למדינה החמה שלנו, שהאקלים שלה כמעט אידאלי לגידול עץ האבוקדו. לפני שנדבר על גיזום עץ אבוקדו כדאי אולי להרחיב מעט על כל נושא הנטיעה והטיפול בו, שכפי שבוודאי כבר הבנתם, שונה גם הוא מעצים אחרים;

את עץ האבוקדו מומלץ לנטוע באביב, כשבארץ מומלצים לנטיעה סוגי האבוקדו הבאים; פוארטה, האס, ריד, נאבל ואטינגר. יש לנטוע את העצים במרחק של 5-6 מ' זה מזה, וכמובן לשמור על פרופורציות נכונות בעזרת גיזום ועיצוב מידי תקופה. יש לבצע דילול וגיזום לענפים על מנת לפתוח חלונות אור לאיבריו המרכזיים של העץ, ולהשקיע בכמויות מים גדולות.

ישנה חשיבות עצומה לגיזום בזמן הנכון ובאופן הנכון, שכן גיזום לא נכון עלול לפגוע בעץ ובפירות שלו. עליו להתבצע בתקופה המתאימה, כלומר באביב. הגיזום יתבצע באופן הבא:

  • גובה – יש לשים לב לגובה העץ, ולהקפיד על גיזום בנקודה שבה העץ גבוה ומרשים, אבל לא יותר מידי אחרת יהיה לכם קשה מאוד לקטוף את הפירות. נסו להבין מהי כמות הצל האידאלית עבורכם ובאיזה גובה אתם עדיין מצליחים לקטוף פירות, וגיזמו בהתאם לכך.
  • חשיפה לשמש – בדומה לעצים אחרים, גם כשמדובר בגיזום עץ האבוקדו יש להקפיד על גיזום כך שחלקיו הפנימיים של העץ ייחשפו גם הם לקרני השמש הבריאות להם עד מאוד. עם זאת, יש לזכור שחשיפת יתר עלולה להזיק לעץ, לכן כדאי להלבין את העץ ולמנוע כך חימום יתר, לדאוג שהעץ יקבל בדיוק את מידת החום שהוא זקוק לה.
  • ציוד מקצועי – מובן שאי אפשר לבצע את הגיזום בלי ציוד מקצועי ומתקדם, או שהתהליך יפגע בעץ ובמקרי קיצון גם יביא למותו. עבודה לא מקצועית פירושה סיכון של ממש! חשבו היטב לפני שאתם בוחרים איש מקצוע מסוים.

כריתת עץ אבוקדו

ומה לגבי אנשי המקצוע?

כאן, אנחנו נכנסים לתמונה! את גיזום 4 יו הקמנו מתוך מטרה להעלות את המודעות לחשיבות הטיפול הנכון בעצים שברשותנו. בין אם מדובר בביצוע גיזום עץ אבוקדו כריתה והעתקה של עצים, אנחנו כאן כדי לוודא שהכל מתבצע על הצד הטוב ביותר. אנחנו נגיע עד אליכם לא משנה אם מדובר בעבודת גיזום עצים בפתח תקווה בחיפה, אילת או בכל מקום אחר בארץ – הצוות שלנו כאן בשבילכם וכמובן, בשביל העצים שלכם!

5/5 - (10 votes)