כריתת עצים

כריתת עצים באנר
תוכן עניינים

כריתת עצים

מה זה בעצם כריתת עצים?

כריתת עצים זהו מצב אשר בו העץ פשוט חדל מלהתקיים. זהו מצב בלתי הפיך ומסיבה זו אין היתר לכרות עצים סתם כך כאשר אין לזה סיבה מספיק חשובה.

התפקיד של פקידי היערות הוא למעשה הדאגה והשמירה על העצים על מנת שהם לא ייפגעו.

העצים תורמים רבות לטבע שלנו. העץ משדרג ואפילו יוצר את הנוף, הוא תורם לאקלים, הוא מעניק לנו סביבה נעימה ואף תורם לבריאות שלנו.

העצים כוחם גדול ביצירת סביבה עתידית, היסטורית ומודרנית. כאשר עולה צורך בכריתת עץ או אפילו כאשר רוצים להעתיק עץ ממקום אחד למקום אחר, יש לפנות אל פקיד היערות על מנת לקבל אישור לביצוע הפעולה.

ללא אישור חל איסור מוחלט לכרות עצים.

כריתת עצים

מה הסיבות שצריך לכרות עץ?

יש סיבות שונות אשר בגללן אנשים עשויים לבקש לכרות עצים. זה קורה ברוב המקרים כאשר רוצים לעשות שימוש בקרקע לצרכי בנייה, כדי לסלול כבישים חדשים או כדי לשנות את עיצוב פני העיר.

לעיתים יהיו סיבות אחרות כמו מעבר דירה כאשר אנשים שהתחברו מאוד רגשית לעצים שהם גידלו בחצר והם מבקשים לקחת אותם איתם ולשתול אותם מחדש. בעת פינוי גוש קטיף היו מתיישבים רבים שלקחו איתם עצים שאותם שתלו וגידלו בחצר ביתם.

יש מצבים אשר בהם כריתת העץ נדרשת בשל סיבה בריאותית כמו אלרגיה, כך גם יש מקרים אשר בהם סיבת הכריתה היא בגלל מסוכנות של העץ.

כריתת עץ זהו בהחלט סיפור מורכב וחשוב להתנהל בצורה מסודרת ומאורגנת היטב עד לכריתה והעברה של העץ למקום החדש.

ראו גם: רשימת עצים שאסור לכרות.

איך מתבצעת כריתת עץ?

כפי שהבנתם, ישנן סיבות שונות המובילות לכריתת עצים. כדי לקבל את האישור המיוחל ולבצע את הכריתה בצורה חוקית, מסודרת ותקינה, חשוב להגיש את הבקשה בצורה מסודרת, עם כל האישורים הנדרשים בהתאם למטרה של כריתת העץ. כך שבמקרה של סיבה רפואית, יהיה צורך להגיש חוות דעת רפואית של רופא. במקרה של עץ מסוכן, יהיה צורך להגיש חוות דעת מומחה.

רק לאחר שמתקבל האישור אפשר יהיה להתקדם ולבצע את הכריתה אך רק בכפוף לכללים.

ראו גם: תשלום אגרת כריתת עצים.

מה עושים אם בקשה לכריתת עץ נדחית?

לא תמיד הבקשה לכריתת העץ תתקבל. ייתכן שהפקידים לא יהיו משוכנעים כי אכן מדובר בצורך חשוב ומהותי, יהיו מקרים אשר בהם יהיו להם פתרונות חילופיים ובמקרים אחרים יהיו סיבות אחרות שלא ממש יתיישבו עם דעתכם. על כן, חשוב תמיד להגיש את הבקשה בצורה מאוד מנומקת על מנת להעלות את הסיכויים כי אכן האישור לכריתת העץ יתקבל בסופו של דבר.

שיטות לכריתת עצים

ישנן שיטות שונות לכריתת עצים כאשר הבסיס הוא מה המטרה של כריתת העץ ומה עומדים לעשות בו.

השיטות מותאמות ביחס לגודל של העץ, לצורה שלו, לגודל שלו, למטרות אשר לשמן עוקרים את העץ כמו גם לאפשרות לעשות בו שימוש נוסף בהמשך.

אנשי מקצוע מומחים ייטיבו לבחור את השיטה הנכונה כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

כריתת עצים – מתבצעת רק על ידי אנשי מקצוע מנוסים!

כריתת עצים נתפסת על ידי רבים כפעולה שמזיקה לסביבה, ומעקמים עליה את האף. ובכן, ההפך הוא הנכון! כריתת העצים מתבצעת כאשר העץ עצמו מפריע לסביבה; פולש לאזורים ציבוריים, מפריע למעבר בגינה או אפילו סתם כך ברחוב, ומהווה סכנה ממשית על העוברים והשבים. 

עם זאת, חשוב להבין שלא מדובר בפעולה פשוטה; עליה להתבצע במקצועיות על ידי כורת עצים מכיוון שאם לא תבוצע כהלכה, עוברי אורח עלולים להפגע יחד עם בעל המקצוע האחראי על עבודת הכריתה.

ההחלטה לבצע את הכריתה היא בדרך כלל לא פשוטה ולא מתקבלת כבדרך אגב ולכן יש להבין מהם הכללים בתהליך וכיצד מומלץ לבצע כריתת עצים.

מה כדאי לדעת על כריתת עצים בבית פרטי?

 ישנם חוקים ספציפיים הנוגעים לנושא כריתת עצים בבית פרטי ולא בכדי; הרי מדובר באיזור מגורים. לדוגמא, האם ידעתם כי החוק קובע כי כל עץ בוגר, בין אם הוא נמצא בשטח ציבורי ובין אם הוא נמצא בשטח פרטי, הוא עץ שיש לשמור עליו? לכן, אם יש לכם בגינה עצים או אפילו עץ יחיד הדורש העתקה או כריתה, חובה לבדוק אם הדבר אפשרי או לא ולקבל אישור מתאים לכך.

כדי שהעץ ייחשב לבוגר ומוגן, יש למדוד אותו. גובהו של העץ מהאדמה צריך לעלות על גובה שני מטרים או יותר ורוחבו, אשר יימדד בגובה של מטר ושלושים מהאדמה, צריך להיות לפחות עשרה סנטימטרים.

אם שני התנאים הללו מתקיימים, העץ מוגן ואין זה משנה אם הוא היה במקום לפני שהשטח נקנה, אם דיירים קודמים שתלו אותו או אם אתם בעצמכם שתלתם אותו.

מסיבה זו, כריתת עצים חייבת להתבצע על פי החוק ורק לאחר שהתקבלו אישורים לביצוע העבודה.

כורת מקצועי המכיר את התחום, יוכל ללוות אתכם, לבחון אם העץ מתאים לכריתה או לא ולתת לכם פרטים נוספים כיצד לקבל אישור לביצוע הכריתה. מומלץ שלא להמשיך את התהליך עם איש מקצוע שלא בוחן את כל האפשרויות, שכן מדובר כנראה בעבירה על החוק שאתם עומדים להיות שותפים לה.

כריתת עצים

כיצד בוחרים כורת עצים מקצועי?

כדי לוודא שאתם בוחרים כורת עצים מעולה, מומלץ לפעול על פי הפרמטרים הבאים:

 • וותק וניסיון של איש המקצוע– הכורת צריך להיות בעל ניסיון ולהכיר את סוגי העצים השונים; כל עץ גדל בצורה אחרת ודרך הכריתה שלו שונה. בנוסף
  להיכרות שלו עם סוגי העצים והצמחים השונים, חשוב שלכורת יהיה ניסיון והבנה מעשית כיצד להפוך את השטח שלכם לאידאלי.
 • באיזה ציוד הוא משתמש – ציוד כריתת עצים הוא ציוד מקצועי כאשר ברוב העבודות נדרש שילוב של ציוד מגוון לצורך ביצוע העבודה בצורה הטובה ביותר.
  הכורת מחזיק בכל הציוד הנדרש, כולל רכב לאיסוף הפסולת ופינוייה מהמקום. 
 • זמינות – כריתת עצים בבית פרטי צריכה להתבצע בהתאם לזמנים הנוחים ללקוח; אם אתם מתגוררים בבית בוודאי יהיה לכם חשוב שהכורת יגיע בשעות נוחות וכשאתם זמינים, לא הייתם רוצים להשאיר אותו בגינה שלכם לבדו. אם מדובר בעבודה דחופה, הרי שהזמינות והיכולת להגיע מיד, יקבעו אם בעל המקצוע מתאים לכם או לא.
 • פינוי לאחר כריתה – פעמים רבות, כריתת עצים כוללת עבודת פינוי ואם אתם לא רוצים שיהיו לכם שאריות בשטח, מומלץ לוודא מול איש המקצוע שהוא יהיה אחראי לפנות את הפסולת בסיום העבודה.
 • ומה לגבי המחיר? – מידע מדויק על כריתת עצים מחיר תוכלו לקבל רק בשטח. בעל מקצוע שמכבד את עצמו ירצה לוודא מול מה הוא עומד,
  להעריך את כמות העבודה הנדרשת ממנו ולהבין כיצד ייגש לעבודה לפני שייתן הצעת מחיר. עם זאת, אתם צריכים לדעת כי העובדה שקיבלתם הצעה לא אומרת שאתם חייבים להסכים לה. מומלץ לבדוק את המחיר הממוצע בשוק לכל סוג עבודה.

 

מהי עלות כריתת עצים והאם ניתן לעשות זאת לבד?

כריתת עצים היא לא משימה שכדאי לבצע אם אין ברשותך הציוד והידע הרלוונטיים לתחום, שכן זה עלול להיגמר בתאונה.

גם אם יש ברשותך כלים מתאימים או מסור שנראה שיכול לסייע לך, ישנן שלל סיבות מדוע עדיף למצוא כורת עצים ולא לבצע את העבודה לבד.

בעוד שנראה שמבט אחד בלבד על העץ יספיק כדי למצוא את הנקודה שנראית אידאלית לכריתה, הכורת יבחן בעיניים מקצועיות את העץ, הנטייה שלו, הסביבה שלו ובהתאם לאלו יחליט אם לבצע את הכריתה בחלקים או בפעם אחת, וכיצד להתחיל.

מובן שזה לא נגמר כאן, איש המקצוע יידע לחזות לאיזה כיוון העץ ייפול, ומהן הסכנות האפשריות לסביבה. בהתאם לכך, יתכנן את התהליך והאסטרטגיה.

כריתת העצים היא לא במקרה עבודה שנחשבת למקצועית בלבד; הכורת יגיע אלייך עם הציוד המתאים, לרבות ציוד סנפלינג אם יש צורך בכך.

לכורת יש ביטוח לביצוע העבודה שלו ובנוסף לכל אלו הוא גם ידאג לפנות את הפסולת מהאזור. כפי שציינו מספר פעמים; לכרות עץ זו פעולה שיכולה להיות קשה, מסובכת ומסוכנת ויש לבצע אותה רק עם מומחה.

כריתת עצים

כמה עולה כריתת עצים?

כריתת עצים היא פעולה מאוד מורכבת והיא מחייבת עבודה זהירה ומלאת אחריות. יש לשים לב כי הכריתה נעשית בצורה הכי זהירה עם הכנה מוקפדת מראש תוך שימת לב כי הכריתה לא תפגע בעץ, במיוחד במקרים אשר בהם יש תוכנית לשתול את העץ שוב במקום חילופי.

המחיר לפעולה כזו עשויה להגיע למאות שקלים ויותר כאשר זה יהיה תלוי במורכבות העבודה, במיקום שם נמצא העץ כמו כן בטיפול ההמשך שלך העתקת העץ למקום חדש.

לכרות עץ וליצור את הגינה המושלמת

כריתת עצים לא מתבצעת סתם כך, כמו גם ההחלטה לעשות זאת; ישנן סיבות רבות כגון עץ שגדל פרא ומפריע לסביבה, עץ שהחל לנטות הצידה וכעת מהווה סכנה ממשית על היושבים בגינה, ועוד שלל סיבות מגוונות.

בשיחה המקדימה ובפגישה הראשונה עם הכורת, מומלץ לבחון יחדיו את הנושאים הבאים:

 • דרך הגישה בגינה
 • כריתה נכונה של העץ
 • המראה הסופי של הגינה לאחר ביצוע הכריתה

כך נעשה כריתה של עצים בצורה נכונה

קבלו הצעה מקצועית

אם קיבלתם את ההחלטה לבצע כריתת עצים בגינה ובכלל, זה הזמן לפנות רק לחוטב עצים מומחה בעל ניסיון וציוד מתאים.


גיזום פור יו מזמינים אתכם לחייג אלינו 050-9995335 או להשאיר את פרטיכם באתר,
ותוך זמן קצר יחזור אליכם אחד מאנשי המקצוע המומחים שלנו!

5/5 - (7 votes)