גיזום ורדים

גיזום ורדים
תוכן עניינים

גיזום ורדים

החורף זה הזמן הכי נכון לשתילת ורדים חדשים. בחורף מקובל להעניק 'טיפול חורף' גם לוורדים הוותיקים. ההכנה בעונת החורף היא זו שעוזרת לצמח להגיע למצב המיטבי שלו כאשר מגיע האביב.

מה קורה עם הוורדים בעונות הקרות?

החורף מכניס את הוורדים למצב שינה. הצמח מצוי בתרדמה עמוקה כאשר המשמעות היא שהצמח למעשה חדל מלהוציא צימוח חדש ושינה זו היא שמסייעת לו לצלוח את העונה.

אחד מהטיפולים הנחוצים לוורדים על מנת לצמוח היטב זהו הגיזום.

גיזום ורדים שייעשה בצורה הנכונה והמקצועית תועיל לצמיחה טובה ואיכותית של הצמח המשך.

גיזום ורדים

למה צריך לגזום שיח ורדים?

כפי שכבר ציינו, הגיזום הוא אחד הטיפולים הנחוצים ביותר לכל צמח ובכלל זה גם לוורד.

אם לא מסירים את הענפים היבשים, אם לא גוזמים במעט את הענפים הארוכים והוותיקים, אין התחדשות ואין פריחה שמתרבה.

הגיזום למעשה עושה רק טוב עם הצמח אך זאת בתנאי שעושים את זה בצורה הנכונה ובהתאם לסוג הצמח והאופי הייחודי שלו. כי גיזום שלא ייעשה כראוי ועל פי הכללים עשוי לגרום לנזקים לצמח ולמראה הרבה פחות מלבב ופורח.

ראו גם: חוק גיזום שיחים בין שכנים.

מתי נבצע גיזום ורדים?

ישנה מוסכמה הטוענת כי בחורף יש חובה לגזום את הוורדים. אז האמת היא שנכון שהגיזום צריך להיעשות בחורף אך זה לא צריך לקרות כל שנה. ההחלטה האם לגזום את הוורד אמורה להתקבל לאור מצבו של השיח.

זה אומר בהתייחס לאופי הצימוח של הזן הספציפי, בהתאם למצב הוויזואלי של השיח כמו גם בגיל של השיח. יש להימנע מגיזום של שתילים צעירים שהם פחות מגיל שנתיים.

מעבר לכל התנאים הנ"ל, יש לשים לב –

  • המועד לגיזום הוורדים ייבחר על פי מזג האוויר כאשר הזמן הכי נכון לשם כך הוא כאשר הוורד נעשה פחות יפה והעיניים שלו מתחילות להתנפח. באופן כללי, הגיזום צריך להיעשות לא יאוחר מאמצע פברואר.
  • חשוב לשים לב כי תהליך הגיזום לא ייעשה נמוך מידי, דבר שקורה פעמים רבות בקרב אנשים שהם חסרי ידע.
  • את הגיזום מבצעים על ענפים צעירים בלבד. אם גוזמים ענפים צעירים הרי שאלו לא יוכלו להוציא יותר ענפים חדשים מה שיוביל להרס של הצמח.
  • חשוב לדעת. גיזום מבצעים רק באמצעות מזמרה ידנית וחדה.

גיזום ורדים

גיזום ורדים מחיר – כמה עולה גיזום ורדים?

העלות של גיזום ורדים עומד על סכום של בין 200₪ ל – 250 ₪ לכל היותר.

זוהי עלות לא גבוהה כל כך והיא מבטיחה עבודה מקצועית ויעילה שמבטיחה את אריכות הימים של הצמח. אז נכון שיש דרכים לבצע את הגיזום באופן עצמאי. אם זאת, כדי למנוע נזקים ועבודה שתפגע בצמח, עדיף לשלם מעט על השירות ולהרוויח עבודה מקצועית יותר.

עשוי לעניין אתכם: גיזום וכריתה במחירים זולים.

מה ההבדל בין גיזום ורדים לקיטום ורדים?

יש הבדל משמעותי בין גיזום לבין קיטום ורדים.

בעוד שאת הגיזום יש לבצע בעונת החורף בעת שהוורדים נכנסים למצב תרדמה, הרי שאת הקיטום מבצעים במהלך כל חודשי השנה עם סיום גל הפריחה. הקיטום נעשה מתוך מטרה לעודד את התחדשותו של השיח וזירוז של גל הפריחה הבא.

לעיתים יש לבצע גיזום לצורך מטרות ניקיון והסרה של הענפים שהתייבשו.

כל סוג של וורד צריך לקבל את הטיפול הנכון והמתאים לו.

גיזום ורדים לפי זן

  • גיזום ורדים מטפסים – גיזום של ורדים מטפסים רצוי שלא לגזום כלל וזאת כדי שלא גרום לניוון של יכולות הטיפוס של הצמח. ברוב המקרים, הוורדים המטפסים פורחים בעיקר על ענפים צעירים בני שנה. גיזום שייעשה שלא בצורה הנכונה עשוי להקטין את כמות הפריחה של הוורד. המטרה היא כמובן הפוכה. עידוד של גלי הפריחה. כדי לגרום למצב הזה לקרות, אפשר לקטום את הפרחים לאחר שהם סיימו את הפריחה שלהם. הזמן הכי טוב זוהי עונת הסתיו כאשר אז אפשר לבצע גיזום הקצרה בחלק מהקצוות של הענפים כדי לעודד בכך את פריצת הענפים החדשים שיבואו אחריהם.
  • ורדים מקבוצות הננסיים והפלוריבונדות – הוורדים מהזנים הללו מוכרים בעיקר הודות לשפע הצמיחה והפריחה של הענפים שלהם. בגלל שזה כך אין סיבה להקפיד על כיווני הצמיחה או הגיזום הפרטני של כל ענף בפני עצמו. בעונת החורף אפשר לבצע גיזום של הענפים בעזרת מספרי גננים כאשר לאחר מכן יש לעבור עם מזמרה כדי להגיע לניקוי הסופי. בכל מקרה חשוב להקפיד על גיזום שאינו נמוך מידי וזאת כדי שלא לגרום לניוון של השיח.
  • ורדים מקבוצת כלאי התה – גיזום ורדים מהסוג הזה מתבצע לרוב בעזרת מזמרה ידנית חדה. חשוב להתחיל בגיזום של החלק הגבוה ולהמשיך לכיוון מטה. לשם כך יש לדלל את הענפים הוותיקים ואת הענפים הדקים שכבר ממילא לא יכולים להוציא ענפים חדשים וליצור פריחה מחודשת. בכל מקרה הגיזום צריך להיעשות עד לגובה של כחצי מטר ולא נמוך מזה.

ראו גם: גיזום שיחים.

גיזום ורדים

מי יכול לבצע גיזום ורדים בצורה מקצועית?

אז הבנתם שהגיזום של הוורדים זה סיפור שדורש הבנה, מקצועיות וידע איך וכיצד לבצע את הדבר. אמנם זה לא מסובך למי שמכיר אצת הכללים ואת אופן העבודה אך יחד עם זאת, אנשים מן השורה שלא עובדים בתחום הגננות, עשויים לטעות בביצוע העבודה מה שעשוי לגרום לנזקים לא פשוטים.

זו הסיבה שאנחנו ממליצים מאוד שלא לוותר על המקצועיות של האדם שיבצע את העבודה בפועל. כך הגיזום ייעשה בעונה המתאימה, על הענפים הנכונים ועם הכלים שיועדו לשם כך. זה מה שיבטיח למעשה את התוצאות המוצלחות והטובות באמת ואת הוורדים החינניים שיצמחו ויתרבו ויעניקו לכם את מלוא החן והיופי.

אנחנו בGizum4u מבצעים גיזום ורדים ועוד מגוון עבודות גיזום, כריתה, העתקה, כרסום ועוד! התקשרו עכשיו או השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם האפשרי!

5/5 - (4 votes)