תשלום אגרת כריתת עצים

תשלום אגרת כריתת עצים
תוכן עניינים

תשלום אגרת כריתת עצים

העצים יקרים מאוד ללב הלאומי של מדינת ישראל. היא מנסה עד כמה שהיא יכולה לשמר את אוכלוסיית העצים. עם זאת, לעיתים אין ברירה והמוצא היחיד זוהי כריתה של העץ.

נבדוק כאן את כל הנושא של כריתת עצים כמו מתי אפשר לכרות עץ? אל מי פונים לשם כך? כיצד משיגים את האישור הרצוי וכן כמה זה עולה?

מהי אגרת כריתת עץ ולמה צריך לשלם עליה?

תשלום אגרת כריתת עצים היא למעשה אגרה על סכום פעוט יחסית כאשר זה נועד לצורך הטיפול בכל מה שקשור למתן האישורים לכריתת העץ כמו גם הפעילות של פקידי היערות.

אגרת כריתת עץ גם משפיעה על כך שלא תתקבלנה החלטות נמהרות מידי לכריתת עצים כאשר אין בהם צורך של ממש.

כמה עולה תשלום אגרת כריתת עצים?

תשלום האגרה לכריתת עצים עומד כרגע על 48.5 ₪ נכון לשנת 2022.

למי יש להגיש בקשה לכריתת עץ?

כריתת עץ נחשבת כעבירה פלילית לכל דבר. עץ שנכרת ללא אישור לכך, הרי שהוא יוביל לקנס על כריתת העץ ולתביעת שני הצדדים. הן של כורת העצים שביצע את העבודה בפועל והן את הלקוח שהוא זה ששכר את שירותיו של כורת העצים.

הפקחים של קק"ל הם ערניים מאוד לכל רעש של מסור חשמלי וגם אם נדמה לכם שבחצר שכם אין מי שידווח עליכם, דעו שלא פעם בעיצומה של העבודה מופיעים הפקחים. סיפור כזה לא מסתיים בצורה כל כך טובה..

חשוב לזכור כי יש גם אזרחים פרטיים שממהרים לדווח על כריתה של עצים כאשר הם מגלים כי מתבצעת עבודה כזו. מה שעלול גם כן להסגיר אתכם.

אז איך משיגים את האישור המיוחל?

ראשית יש להוריד טופס אישור כריתת עצים מתאים מאתר קק"ל ושם יש למלא את כל הפרטים. כמו מיקום העץ, הסיבה שבגינה אתם מבקשים לכרות את עץ וכמובן את כל הפרטים המלאים שלכם.

יש להגיש את הטופס לפקיד היערות של הרשות המקומית או היישוב בו אתם מתגוררים. ישנה רשימה מעודכנת של פקידי היערות וניתן למצוא אותה בקלות באתר קק"ל.

יש לצרף אישורים מיוחדים אם ישנם כמו אישורים רפואיים המחייבים אתכם כריתה של העץ או לחילופין אישור על מחלות של העץ שמסכנות אתכם ואת הסביבה שלכם.

יש לצרף אישור תשלום אגרה לצד אישור בעלות על הנכס במקום בו נמצא העץ.

לאחר שפקיד היערות יקבל את הבקשה, הוא יבוא לראות את העץ ולבדוק האם אכן מדובר בבקשה מוצדקת. אם היא אכן תתברר ככזו, הרי שהבקשה תאושר.

חשוב לדעת שפקידי היערות הם לא אנשים קשים והם לא מחפשים לעשות חיים קשים לאנשים. במיוחד אם אתם מתחייבים לשתול עצים חדשים במקום של העץ הכרות, מסתבר שלא תהיה לכם בעיה מיוחדת.

תשלום אגרת כריתת עצים

איך משלמים אגרת כריתת עצים?

כאמור, בעת הגשת הבקשה לכריתת עצים, יש לצרף את אישור התשלום. מדובר בתשלום אגרה שעומד על סכום של כ – 50 ₪ כאשר את התשלום מעבירים באתר התשלומים של פקיד היערות.

מה נחשב עץ בוגר? ומה נחשב אילן מוגן?

על פרחים מוגנים נדמה שכולנו שמענו. אנחנו יודעים שיש את הרקפת, הכלנית והנרקיס שנחשבים פרחים מוגנים. על העצים המוגנים אנחנו הרבה פחות שומעים. חשוב לדעת כי כל עץ בוגר במדינת ישראל הוא עץ מוגן.

מה זה אומר עץ בוגר?

כל עץ שהוא בגובה מינימלי של 1.30 וכן בהיקף של 20 ס"מ, הרי גם אם הוא שתול בתוך שטח פרטי בתוך גינה או חצר שלכם, עדיין ייחשב העץ כמוגן ולא תוכלו לעקור אותו ללא אישור. בעצים שבשטחים פתוחים, הכללים מחמירים עוד יותר. היקף של 10 ס"מ של העץ כבר מעניקים לו את התואר – בוגר ואת המוגנות תחת חסות המדינה.

ראו גם: חוק כריתת עצים.

האם ניתן לערער על תשובה שלילית?

גם אם סרבו לאשר לכם את כריתת העץ, עדיין תוכלו להגיש בקשה מחודשת ולערער על זו שסורבה לכם.

לעיתים זה אכן ילך ואתם תוכלו ליהנות מאישור לבצע את הכריתה הרצויה.

חשוב שתדעו, בכל מקרה אין אישור מידי לכריתת עצים היות וניתן פרק זמן של 14 יום עבור מי שרוצה לערער על הדבר.

תשלום אגרת כריתת עצים

האם אפשר לכרות עץ ללא אישור ותשלום אגרת כריתת עצים?

כפי שכבר ציינו, אין אפשרות לבצע עבודה כזו של כריתת עצים בלי לקבל על כך אישור מיוחד מטעם פקיד היערות. העצים הם הרכוש של המדינה ולא משנה באיזו חלקת אדמה נטעתם אותם.

רק לאחר שהגשתם בקשה ואף שילמתם את אגרת הכריתה הבקשה שלכם תיבדק ולאור זאת תתקבל ההחלטה, אך לא לפני שיעבור פרק הזמן הנדרש לצורך הגשת התנגדויות.

מי יכרות את העץ?

למעשה אין איזה שהם כללים ברורים ואין תעודות מקצועיות לעבודה מהסוג הזה. ברגע שיש לכם אישור לכרות עץ, הרי שבאופן תאורטי אתם בהחלט יכולים ליטול גרזן או מסור חשמלי ולבצע את המלאכה. הבעיה היא שכריתה של עץ עשוי להיות סיפור מאוד מסוכן הן עבור האנשים הנמצאים במקום, הן עבור זה שיבצע את המלאכה והן עבור העץ וכל הצמחייה מסביב.

כי נדרשת כאן מקצועיות, נדרשת פרקטיקה וחשוב שהכורת ידע איך בדיוק לבצע את העבודה על כל השלבים שלה.

ברגע שתעשו את העבודה בצורה מקצועית, תוכלו להיות רגועים שלא תהיינה חלילה פגיעות ברכוש או בנפש ומיד לאחר פינוי כל הגזם תוכלו להתקדם הלאה בתוכניות שלכם. אם זה בנייה בשטח המדובר ואם זה שתילה של צמחים אחרים באותו מקום.
לשם כך חשוב שתפנו אל אנשי מקצוע מומחים לתחום.

אנחנו בGizum4u מספקים שירותי כריתת עצים, גיזום, העתקה, כרסום ועוד! התקשרו עכשיו או השאירו פרטים ונשמח לסייע לכם בהקדם האפשרי!

5/5 - (5 votes)