עקירת עצים חוק

חוק לעקירת עצים
תוכן עניינים

עקירת עצים חוק

עקירת עצים חוק

עקירת עצים חוק רשמי בישראל 

בימים עברו, ישראל הייתה שטח גדול מלא בעיקר במדבר וביצות. כדי לייבש את הביצות החלו לשתול אקליפטוסים, שהם עצים שיכולים לסייע להשגת מטרה זו. מכיוון שלא היו הרבה עצים על אדמת הארץ בעבר, נוצר חוק שמטרתו לשמור על מספר העצים בארץ לאחר שתילתם, ועל הסביבה בכלל. כך, כדי אם ברצונו של אדם לבצע עקירת עצים חוק הוא הדבר הראשון שעליו לבדוק לפני שיעקור או יכרות את העץ. 

על פי אותו חוק, אין לעקור או לכרות עצים ללא אישור רשמי, שיינתן לרוב כשמדובר בעץ הסובל מפגיעות מזיקים, עץ ששורשיו וענפיו צמחו פרא עד שהם פוגעים ביסודות מבנה או חודרים לשטח פרטי של אדם אחר, או כאשר העץ עצמו מהווה סכנה לסביבה. עבודת העקירה עצמה תהיה חייבת להתבצע במקצועיות וביסודיות, כשהמטרה היא בסופו של דבר להעתיק את העץ לנקודה אחרת ולשמור עליו ככל האפשר. 

עקירת עצים חוק ומשמעותו

החל משנת 2008, כל עץ בוגר במדינת ישראל נחשב למוגן על פי חוק. כך, כל פעולת כריתה והעתקה תהיה חייבת להתבצע לאחר קבלת אישור מתאים מידי פקיד היערות האחראי על אותו אזור. עקירת עצים חוק קובע שעץ בוגר הוא עץ שגובהו עולה על שני מטרים, וקוטר גזעו הוא 130 ס"מ בגובה זה מעל פני הקרקע. 

כלומר, טרם ביצוע העקירה יש לשים לב לכמה דגשים:

  • עקירת עץ על פי חוק – אם ברשותך עץ גבוה ובוגר, יש להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לבחון האם באמת מדובר בעץ בוגר הדורש אישור לביצוע הכריתה או שמא תוכלו לגשת לעבודה ללא אישור.
  • איש מקצוע – מובן שאי אפשר סתם כך לכרות עצים. סביר להניח שאין בידיכם הציוד הדרוש או הידע כיצד לגשת לעצים שברשותכם מבלי לפגוע בהם. ההמלצה היא כמובן לקבל ליווי מקצועי מאדם שלמד את התחום וצבר בו וותק וניסיון, שיודע להעניק לכל עץ את הטיפול הראוי לו. 
  • הערכת המצב – נקודה נוספת שיש לקחת בחשבון כשפונים לאיש מקצוע, היא הערכת המצב. אדם לא מקצועי יסכים לגשת לעבודה, אך קחו בחשבון שהדבר עלול להסתיים באסון. אדם מקצועי ובעל ניסיון יעדיף להגיע לבחון את העץ ואת סביבתו, בכדי לתכנן את העבודה על הצד הטוב ביותר. לעתים העץ מפריע לסביבה אבל אין צורך להוריד את כולו, ולעתים מדובר בסך הכל בכמה ענפים סוררים. אל תתפתו לגשת לעבודה מהר מידי!

ראו גם: גיזום עצים בטיפוס.

כריתת עצים מקצועית ללא פשרות

בין אם מדובר בביצוע כריתת עצים בתל אביב או בכל מקום אחר, יש לבדוק היטב מיהו איש המקצוע שיצרתם עמו קשר. לא כל אדם שיודע לאחוז במסור יוכל לגשת לעבודה בצורה נקייה ומקצועית; ישנם כלי עבודה שונים ומשונים המתאימים למגוון סיטואציות ועבודות הקשורות בגיזום וכריתה, לעתים כלים כבדים שאיש המקצוע יהיה חייב להביא במיוחד.

כריתת עצים בתל אביב

אנחנו בגיזום4יו לא רק מחזיקים בציוד החדיש והמתקדם ביותר, אלא גם מבצעים את העבודה על פי חוק בלבד.
לכן, קודם כל נגיע עד אליכם בכדי לבחון את השטח ולהבין בדיוק מהו גיל העץ, האם ניתן לבצע כריתה או שמא יש צורך להשיג אישור רשמי לכך. איתנו, העצים שלכם בידיים טובות. 

5/5 - (11 votes)