מתי גוזמים עצי הדר

גיזום עצי הדר
תוכן עניינים

מתי גוזמים עצי הדר

מתי גוזמים עצי הדר

כמה אנו אוהבים את עצי ההדר; פירותיהם נפלאים ומלאים בויטמינים ואפשר לשלב אותם כחלק ממתכונים טעימים וחגיגיים. מה הפלא שרבים מאתנו מחליטים לגדל עצי הדר בגינה הפרטית שלנו? כדי להעניק להם את הטיפול הטוב ביותר ולהבטיח לעצמנו פירות איכותיים בכל שנה, יש לבדוק מתי גוזמים עצי הדר ולהקפיד על כך. הגיזום הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול השוטף בעץ, שכן הוא מסייע לחיזוק העץ ולצמיחה נכונה ובריאה יותר.

מתי גוזמים עצי הדר באופן מקצועי או עצמאי?

אם כבר עוסקים בשאלה מתי גוזמים עצי הדר יש לשאול את עצמנו גם כיצד נבצע את הגיזום, ובעיקר מי יעשה זאת. קיימות שתי אופציות:

  • גיזום עצמאי – אין ספק שמדובר באופציה זולה יותר שתאפשר לכם לגשת למשימה בזמן שהכי נוח לכם, אך יש כמובן לוודא שאתם מכירים את העץ ויודעים כיצד לגשת אליו מבלי לפגוע בו. כל עבודת גיזום חייבת להתבצע בשיקול דעת ובטכניקה הנכונה והמתאימה ביותר לעץ. 
  • גיזום עץ מקצועי – כנראה האופציה הטובה ביותר שתבטיח לכם שמירה על בריאותו של העץ. בעל המקצוע מכיר היטב את העצים השונים הצומחים בישראל, את דרכי הטיפול הטובות ביותר לכל אחד מהם יחד עם היכולת לבנות את האסטרטגיה הטובה ביותר שלא תפגע בעץ או בסביבתו. 

ישנה חשיבות עצומה לגיזום עצים, ספציפית לגיזום עצי הדר מכיוון שעצים אלו מאופיינים בענפים רבים וסבוכים שחלקם מתים או נעשים חולים בשל אי חשיפה לאור השמש או שהעץ לא מצליח לנתב אליהם מספיק אנרגיה. כדי לעזור לעץ לנתב את אותה אנרגיה באופן שווה בין הענפים ולהצליח להניב פירות מעולים ואיכותיים, נהוג לגזום את הענפים היבשים והחולים.

הדבר דומה מאוד לבני האדם שנוהגים לבקר במספרה אחת לתקופה בכדי 'להוריד קצוות', פעולה המסייעת לשיער לצמוח חזק, בריא וארוך יותר. ממש כפי שאתם דואגים לשיערכם, כך יש לדאוג לעצים שבגינה שלכם! בסופו של דבר, הם יודו לכם.

בנוסף, גיזום העצים תורם לנראות אסתטית ומסודרת יותר של הגינה, מונע מענפים סוררים לפלוש לשטחי השכנים או לחנייה שלכם, ומעניק לעץ מראה מטופח ואסתטי יותר. מראש כדאי לזכור בשלב תכנון הגינה, להעניק לעצים את התנאים האופטימליים בכדי שיוכלו למלא את הפוטנציאל שלהם. 

הגנה על הסביבה 

סיבה נוספת מתי גוזמים עצי הדר היא שמירה על הסביבה. אם לא דואגים לגיזום אחת לתקופה, ענפיו של העץ עלולים לצמוח פרא ולפלוש לאיזורים כמו החנייה, הגינה של השכנים, ואם מדובר בעצים במרחב ציבורי הם גם יכולים להפוך לסכנה ממשית לעוברים והשבים בשל כובד הענפים שלהם. במקרי קיצון, כלומר במקרים בהם העץ הוזנח ולא קיבל את הטיפול הראוי בזמן, ייווצר צורך לבצע דווקא כריתה. כך, כריתת עצים בתל אביב למשל, שהיא עיר עמוסה ומלאה בפעילות, תהיה נדרשת לעתים לא רחוקות בכדי לשמור על העוברים, השבים ואלמנטים דוממים שנמצאים בסביבה כדוגמת מכוניות.

למה לגזום עצי הדר

בעיקר כשמדובר בכריתת עצים באיזורים ציבוריים, יש לפנות לגורם שלא רק מוסמך לבצע את המשימה אלא גם יידע כיצד לעשות זאת על הצד הטוב ביותר וכיצד לגשת לכל עץ, בהתאם לסיטואציה. המומחים של גיזום 4 יו יגיעו עד אליכם, יבנו אסטרטגייה המתאימה לתנאי הסביבה ומצבו של העץ, ורק לאחר מכן ייגשו לעבודה. גם אתם זקוקים למקצוענים בגיזום וכריתה? השאירו לנו את הפרטים שלכם ובקרוב מאוד ניצור קשר! 

5/5 - (11 votes)