מפרט העתקת עצים

מפרט העתקת עצים
חץ מונפש
תוכן עניינים

מפרט העתקת עצים

מפרט העתקת עצים – מהו תפקידו? 

הנה עובדה שסביר להניח שלא ידעתם; בישראל, כל עץ בוגר נחשב לעץ מוגן. המשמעות של עובדה זו היא, שעל מנת לבצע כריתה או העתקה של כל עץ בוגר, יש לקבל אישור מיוחד מפקיד היערות של קק"ל. מפרט העתקת עצים הוא אחד המסמכים החשובים בנושא, מכיוון שהוא נועד בעצם להסביר את כל החוקים, התקנות והדרכים הנכונות (והחוקיות) לבצע העתקה של עצים בכל רחבי הארץ.

מעבר על מפרט העתקת עצים יעזור לכם להבין כיצד מתבצעת העבודה

מפרט העתקת עצים נוצר כאמור במטרה לא רק להנחות את אנשי המקצוע כיצד לבצע את עבודתם, על מה לגבות תשלום ואיך לא לפגוע בעץ או בעוברים השבים, הוא גם נועד כדי להקל על הלקוחות ולעזור לכם להבין טוב יותר במה מדובר. כשחושבים על העתקת עצים, טבעי לחשוב שבסך הכל מדובר על העברת עץ ממקום למקום, אך בפועל המשימה מעט יותר מסובכת ובעיקר כשמדובר בעצים בעלי שורשים עמוקים, גזע עבה במיוחד, ועוד. המפרט יעסוק בנושאים כגון:

 

  • בשל מורכבות העניין והרצון לשמור על כל העצים שלמים, כל עבודות ההעתקה יתבצעו כאמור לאחר מתן היתר לכריתה או העתקה, מטעם פקיד היערות של קק"ל. ברגע שמתקבל האישור, יוצא מפרט העתקת עצים על ידי אגרונום המתמחה בהעתקת עצים.
  • כל תהליך העתקה ושתילה מחדש, יתבצע בליווי ופיקוח של האגרונום המומחה, כאשר את ההעתקה עצמה יבצע גוזם מקצועי המתמחה באופן ספציפי בהעתקת עצים. האגרונום יהיה נוכח בכל שלבי העתקה, והוא גם יעניק את האישורים בכל תחילת שלב בתהליך.
  • לגבי עבודת הקבלן, עליו להכיר את השטח ולבצע סיור מקדים יחד עם מפקח השטח ואגרונום המלווה את האתר, על מנת לבדוק את התשתיות מעל ומתחת לפני האדמה, עד כמה האזור נגיש לכלים כבדים שמטרתם לסייע בהעתקת העץ, לקבוע מיקום חדש לנטיעת העצים, ועוד.
  • הובלת העצים – בהתאם לתכנית שנקבעה מראש עם הפקח בשטח ובאישור האגרונום, תתבצע הובלת העצים למיקומם החדש. יש לוודא שימוש במשאית חסרת דפנות בכדי לא לפגוע בעצים, ולשמור על כל חלקי העץ שלמים ובריאים.
  • נטיעת העצים – על הקבלנים להיערך מראש עם מקור מים מתאים, ולהניח את העץ בזהירות בבור ייעודי שסומן במיוחד עבורו. יש לוודא יישור העץ במהלך השתילה בכדי למנוע צמיחה עקומה בעתיד, למלא את הבור באדמה חפורה מעורבת עם קומפוסט באחוז המוגדר מראש. בנוסף לכך מגדיר מפרט העתקת עצים את גובה השתיל מעל פני האדמה בעת השתילה, ונושאים נוספים הקריטים לנטיעה נכונה. 
  • תחזוקת העצים – יש לתחזק את העצים הנטועים החדשים למשך שנה; לבקר באופן רציף את מערכת ההשקיה בהתאם להנחיות האגרונום ועונות השנה, להוסיף דישון מבוקר, לאחר כמה חודשים המוגדרים מראש בהתאם לצמיחה המחודשת של העץ יתבצע דילול, עיצוב וסניטציה של העץ, ועוד. התהליך מתבצע על מנת לסייע לעץ להשתקם לאחר תהליך ההעתקה, עד לרגע בו הוא חזק מספיק בכדי להמשיך את הצמיחה וההתפתחות לבדו.

עובדים אך ורק על פי החוק

כריתת עצים

אם עלה הצורך לבצע כריתת עצים או כל עבודה אחרת הקשורה ב"הפרעה" לצמיחתם של עצים מסוימים, יש לעבוד על פי החוק. כך לדוגמא מפרט העתקת עצים עושה סדר בתהליך העתקת העצים, כך שאף לא אחד מהם ייפגע בשל התהליך ויגיע למקומו החדש בשלום. אנו בחברת גיזום 4 יו עובדים בהתאם לחוק, ומתחייבים להעביר את העצים לייעודם בחתיכה אחת ומבלי לפגוע בתהליך הצמיחה שלהם. לפרטים נוספים השאירו את שמכם ומספר טלפון ליצירת קשר באתר-

Gizum4u, ואנו נחזור אליכם בהקדם. 

 

5/5 - (7 votes)