כרסום עץ

כרסום עץ
תוכן עניינים

כרסום עץ

ישנן סיבות שונות אשר אלה עשויות להוביל אותנו לפעולה הזו של כרסום עצים.

אם זה כאשר שורשי העץ הטמונים מתחת לפני הקרקע פוגעים בתשתיות שנמצאות גם כן בדיוק שם, אם זה כשאנחנו רוצים לעשות שימוש בקרקע והוא עמוס בשורשי עצים ואם זה כאשר יש גדם של עץ שמהווה סכנת נפילה.

הסרה של שורשי העץ או במילים המוכרות יותר – כרסום העץ, זה מה שיפתור את הבעיה ולכן זה מה שצריך לעשות.

כרסום עץ

מה זה בכלל כרסום עץ?

אז דבר ראשון ננסה להבין מה זה בעצם כרסום עץ ולמה קוראים לפעולה הזו בשם הזה? כרסום עץ זה בעצם כרסום שורשים. זהו תהלך אשר בו מבצעים כרסום בגזע של העץ. גוזם העצים מבצע את העבודה בעזרת מכונת כרסום אשר מכרסם אט אט שבבים קטנים מהשורשים עד שבסופו של דבר אלו נעקרים ממקומם.

במצבים רבים עולה צורך בכרסום שורשים כאשר הגזע כבר בעצם כרות. היות ובכל מצב של כריתת עצים לא באמת מצליחים להגיע עד לגובה הקרקע מה שמותיר את הגדם על פני הקרקע ואת השורשים מתחת לפני הקרקע.

את אלו מסירים כאמור בעזרת השיטה של כרסום עצים.

מתי צריך לבצע כרסום עצים?

כרסום עצים היא פעולה שנעשית כאשר זקוקים לקרקע. אם רוצים לעשות שימוש כלשהו בקרקע או אפילו סתם כך לשחק כדורגל על גבי קרקע ישרה או לבנות ספסל במקום של הגדם, כל אלו מחייבים הסרת שורשים.

אם השורשים הללו יוצרים סתימות בביוב או פוגעים בתשתיות שנמצאים מתחת לפני הקרקע, הרי שהסרה של השורשים הללו הינה קריטית וחשובה לאין ערוך.

איך מתבצע כרסום עצים?

כרסום העץ יכול להיעשות באופנים הבאים:

  • כרסום ידני
  • כרסום מכאני
  • כרסום עם טרקטור

כיום מקובל מאוד לבצע את העבודה בעזרת מכונה שחותכת את גדם העץ ואת השורשים והופכת אותם לשבבים קטנים. יש מכונות בגדלים שונים. יש כאלה הנראים כמו מכסחת דשא קטנה וחמודה ויש כאלה שנראים ממש כמו טרקטורים.

גוזם העצים או בשמו האחר חוטב העצים הוא זה שאמור להחליט באיזו טכניקה לבחור וזאת בהתאם לסוג העץ, היקף העבודה וכן הגישה שיש אל העץ.

כרסום עץ

האם אפשר לבצע כרסום עצים בעץ חי?

שאלה שנשאת פעמים רבות. העץ מפריע ופוגע בתשתיות שלנו אבל אנחנו ממש לא רוצים לכרות אותו. האם יש מה לעשות? אז התשובה היא שבהחלט כן. אפשר לבצע כרסום שורשים גם מבלי לכרות את העץ. זה אומר ששורשי העץ יתקצרו אך זה לא יפגע בחיי העץ.

כדי שהדבר ייעשה בצורה נכונה ומקצועית, חובה לפנות אל איש מקצוע מומחה כדי שהוא יבטיח עבודה מדויקת ובטוחה לעץ וגם לסביבה.

חייב להיעשות גיזום נכון של העץ, גיזום שנעשה שלא בזהירות, כלומר קרוב מידי לגזע או תוך כדי פגיעה בשורש הראשי, הרי שזה עלול לפגוע בעץ שלא יוכל לשרוד כך זמן רב.

חשוב לציין כי אין לכרסם שורשי עץ חי מבלי לגזום גם חלק מהענפים שלו. היות והפחתת השורשים פוגעת באופן ישיר הן במאגר המים של העץ והן ביציבות של העץ. אם מורידים רק בשורשים הרי שמהר מאוד ייפגעו חלק מהענפים. לעץ לא יהיה את יכולת האספקה לעץ כפי שיה לו קודם מה שיוביל לייבוש של חלק מהענפים ונפילה בלתי מבוקרת. צמצום העץ יחד עם צמצום השורשים, זה המתכון הנכון.

מי יכול לבצע כרסום עץ?

כולנו יודעים שכריתת עצים זה סיפור גדול שמחייב אישור כריתת עצים מיוחד. לעומת זאת בכרסום עצים זה לא כך. עם זאת, חשוב להכין את האזור ולפנות אותו מחפצים מיותרים. ככל שהשטח יהיה יותר ריק ופנוי, העבודה של הגוזם תהיה יותר נוחה וקלה. כך הוא יוכל לבצע את העובדה באופן רציף.

אם אתם יודעים שיש תשתיות באזור שסביב הגדם, חשוב שתיידעו בכך את גוזם העצים כדי שהוא יידע לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים. עם זאת, אין כל צורך לחפור סביב העץ כדי לחפש מה עוד יש במקום כי הבורות הללו רק יקשו על העבודה של הגוזם שזקוק למשטח ישר כדי להעמיד את מכשיר הכרסום.

כדאי להתייעץ עם איש המקצוע לפני העבודה ולברר מולו מה חשוב לו שתעשו באזור טרם בואו.

צריך אישור על מנת לבצע כרסום עצים?

רגע לפני שאתם סוגרים עם גוזם עצים, חשוב שתוודאו כי בחרתם בגוזם מומחה שיש לו תעודה מתאימה מטעם משרד החקלאות. זה לא שלגוזם אמורה להיות התמחות מיוחדת בתחום כלשהו אך לגוזם צריך שתהיה תעודה.

גוזם שלא יהיה איש מקצוע מומחה, יסב לכם נזקים ועלול לפגוע בתשתיות שלכם. אם זהו עץ חי שאתם רוצים לגזום, נדרשת זהירות כפולה ומכופלת.

עבודה לא מקצועית עלולה להוביל לנזקים חמורים בעץ וגם בסביבה על כן, לפני שאתם סוגרים עם איש מקצוע זה או אחר, אל תוותרו על המקצועיות ודרוש לראות את התעודה של איש המקצוע כדי שתוכלו להיות רגועים כי אכן העבודה תתבצע בצורה הכי טובה עבורכם.

כרסום עץ

איך מנקים את הלכלוך שנוצר במהלך כרסום השורשים?

כפי שכבר ציינו, השורשים במהלך עבודת הכרסום הופכים לשבבי עץ קטנים. לא כמו בכריתה של עצים שם מדובר בגזם שהעירייה תפנה בתיאום מראש כמובן.

את השבבים הקטנים קשה מאוד לאסוף בגלל שהם מתערבבים עם האדמה. כשאתם מזמינים שיורת כזה של כרסום עצים, היערכו לכך שהגינה תתלכלך ולא יהיה מי שייטול עליו את המלאכה של ניקיון האזור.

אם אתם עומדים לשתות בגינה דברים אחרים במקום של העץ, ייתכן שהגנן שלכם יוכל לעשות שימוש בשבבי העץ בתור דשן של הצמחים הבאים.

אנחנו באתר Gizum4u מספקים שירותי כרסום עץ ושורשים ועוד מגוון שירותים בתחום הגיזום והכריתה! התקשרו עכשיו או השאירו פרטים ונשמח לסייע לכם בהקדם האפשרי!

5/5 - (6 votes)