כרסום עץ

תוכן עניינים

כרסום עץ

כרסום עץ

כרסום עץ – לא לבעלי קיבה חלשה

עצים צומחים ללא הפסקה, וזה דבר נהדר! הם נותנים לנו חמצן, פירות מתוקים וצבע ירוק משמח במיוחד. העניין הוא שלפעמים הם צומחים קצת יותר מידי, ולפתע השורשים שלהם פוגעים בתשתיות, גורמים לנו למעוד, ועוד. זה הזמן לבצע תהליך כרסום עץ וזה ממש לא מה שנדמה לכם. הכוונה היא לא לגשת לעצים ולהתחיל ממש לכרסם בהם, אלא לגדוע מעט מהשורשים שלהם בכדי להסיר את המכשול או הגורם המפריע.

מה ההבדל בין כרסום עץ וכריתת עץ?

אין ספק שמדובר בשם מוזר מאוד, הרי לא מדובר בביצוע כרסום עץ פשוטו כמשמעו. למען האמת, השם המדויק של התהליך הוא כרסום שורשים, ומטרתו היא "לכרסם" את גזע העץ והשורשים שמפריעים לתשתיות, להליכה בטוחה, ועוד. איש המקצוע יבצע חיתוך של שבבים קטנים מהשורשים שנמצאים באדמה, באמצעות מכונת כרסום מתקדמת. בסופו של דבר השורשים ייעקרו לחלוטין.

בדרך כלל, כרסום השורשים יתבצע לאחר שגזע העץ כבר כרות וזאת מהסיבה שבתהליך כריתת עץ, בדרך כלל לא מגיעים עד לקרקע ומה שנשאר מהעץ הוא גדם קטן וכמה שורשים גדולים אותם יסירו באמצעות תהליך הכרסום. אם אותם שורשים מפריעים לתהליך בנייה במקום, או מסכנים את העוברים והשבים, אלו סיבות מספיק טובות להיפרד מהם.

 

  • איך זה מתבצע? – הכרסום כאמור מתבצע באמצעות מכונת חיתוך מיוחדת שחותכת את גדם העץ והשורשים לשבבים. ישנם סוגים רבים של מכונות, כשחלקן נראות כמו טרקטור ואחרות בגודל של מכסחת דשא, כל אחת תתאים לעבודה מול גדם עץ בגודל שונה.
  • האם דרוש לכך אישור? – כריתת עצים מצריכה אישורים מיוחדים מכיוון שכל עץ בוגר בישראל נחשב למוגן. מצד שני, כרסום עץ לא מצריך אישורים מיוחדים כלל. עם זאת, כדאי להתכונן לתהליך הכרסום; אם מדובר בגינה שלכם כדאי להזיז רהיטים ואלמנטים אחרים שעלולים להתכסות ממש בקרוב בשבבי עץ ולהפיל עליכם עוד עבודת ניקיון אחרי סיום התהליך. בנוסף לכך, ככל שהסביבה תהיה נקייה יותר מאלמנטים נוספים כך איש המקצוע יוכל לקבל יותר גישה לשורשים המפוזרים באדמה שמסביב לגדם. יש כאלו שמעוניינים לסייע לאיש המקצוע וחופרים בורות מסביב בכדי לסמן היכן נמצאים השורשים הבעייתיים – זה נחמד מאוד, אבל אין בכך צורך. עדיף להשאיר לבעל המקצוע את העבודה, שכן הוא הגורם שיודע לבצע אותה על הצד הטוב ביותר והוא כבר יזהה בעצמו את הנקודות הבעייתיות.

על פי מה נקבע המחיר?

גיזום עצים

מחיר כרסום עץ ייקבע בדרך כלל על פי עומק השורשים ומורכבות המשימה, סוג העץ המדובר (מכיוון שישנם עצים בעלי גזעים ושורשים חזקים יותר מאחרים), והגישה לאותו עץ. אם העץ ממוקם כך שמכונת הכרסום תתקשה להגיע אליו, המחיר יעלה בהתאם. בכל מצב, יש להקפיד לבחור באיש מקצוע בעל היכרות עם עולם העצים, שיידע כיצד לגשת לכל משימה שיקבל; גיזום עצים וכריתת עצים, וכמובן כרסום עצים – כל אחד מהם דורש וותק וניסיון המלווים במקצועיות ואמינות, לעבודה נקייה ובטיחותית שלא תפגע בעץ או בעוברים והשבים. זקוקים לעבודת עצים מסוימת? השאירו לנו פרטים וניצור עמכם קשר!

5/5 - (4 votes)