כריתת עץ בחצר פרטית

כריתת עץ בחצר פרטית
תוכן עניינים

כריתת עץ בחצר פרטית

כריתת עץ בחצר פרטית – שאלות נפוצות

אם יש לך בחצר עץ אשר מפריע לך בשל שלל סיבות, ייתכן וברצונך לבצע כריתת עץ בחצר פרטית. פעולת הכריתה משמעותה הורדת העץ והיא חייבת להתבצע גם על פי חוק וגם תוך הקפדה על בטיחותך ובטיחות הסובבים אותך.

כריתת או עקירת עץ בחצר פרטית תתבצע לרוב על ידי איש מקצוע המומחה בכך וזאת במטרה להבטיח לך פעולה בטוחה.

כריתת עץ בחצר פרטית

אילו עצים דורשים אישור כריתה בחצר פרטית?

על פי החוק במדינת ישראל, הרי שכל עץ שהוא גבוה מעל שני מטרים והקוטר שלו באזור הגזע הוא גבוה מ – 20 ס"מ והמרחק שלו מהקרקע הוא לכל הפחות 1.30 מעל הקרקע, הרי שהעץ הזה ייחשב כעץ מוגן ועל מנת לכרות אותו, תצטרכו אישור כריתה.

כאמור, זה ממש לא משנה אם העץ נמצא בשטח ציבורי פתוח או שאתם נטעתם אותו והוא נמצא בתוך השטח הפרטי שלכם.

טופס כריתת עצים להורדה על פי פקודת היערות

על מנת לעשות את התהליך של כריתת העצים נוח יותר, צירפנו לינק לטופס הרשמי מאתר כל זכות. מוזמנים ללחוץ על הטופס להורדה >>

טופס אישור כריתת עצים

טופס אישור רשמי לכריתת עצים

אישור כריתת עץ בחצר פרטית – איך להשיג?

על מנת לעקור עץ הנמצא בשטח פרטי, אנחנו צריכים לפנות אל פקיד היערות. עלינו להגיש בקשה מפורטת המנמקת את הסיבה בשלה אנחנו מבקשים לכרות את העץ. הסיבה יכולה להיות שיפוצים או בנייה והיא גם יכולה להיות סיבות בריאותיות שונות כמו למשל אלרגיה הנגרמת מהעץ. פקיד היערות יבדוק ויבחן את הבקשה ולעיתים אף יבוא לראות את העץ על מנת להגיע להחלטה האם אכן לאשר את כריתת העץ או לא. חשוב לדעת כי גם במקרים אשר בהם לא מתקבל האישור הנכסף, עדיין יש טעם להגיש שוב את הבקשה בתוספת ערעור כאשר יש מקרים רבים אשר בהם הבקשה אכן תאושר בסופו של דבר.

מה החוק בישראל לגבי כריתת עצים בשטח פרטי?

החוק לא ממהר לאשר את כריתת העצים בשטח ישראל. העצים הם נכס יקר למדינה ואי אפשר לוותר עליו בהינף יד. עם זאת ברור שלעיתים הצורך האנושי גובר ובמצבים כאלה העצים בהחלט נמצאים במקום השני. החוק 'מבין' גם את זה ומתחשב כמובן באדם המבקש לכרות את העץ כאשר ברוב המקרים כאשר הצורך לכריתת העץ הוא אכן מוצדק, הרי שהעץ אכן יקבל את אישור הכריתה שלו.

כמה עולה כריתת עץ בחצר פרטית?

שאלה חשובה שעולה תמיד היא כמה עולה כריתת עץ. פעמים רבות, חיפוש אחר מחירים של כריתה או גיזום עצים מחירמגיע עם ציפייה לקבל תשובה מהירה וחד משמעית, אך אין זה המצב. עבודות כריתה וגיזום יכולות לעלות מאות שקלים אך חשוב לדעת כי מדובר בעבודות אשר חייבות להתבצע בהתאם לשטח הקיים ולסוג העץ והגינה.

אין להשוות בין כריתה וגיזום של עץ זית וכריתה של עץ דקל. כל עץ דורש טיפול מיוחד ויש לפנות אל בעל מקצוע כדי לקבל הצעת מחיר באופן פרטני.

כריתת עץ בחצר פרטית

כריתת עצים – איך לא לגרום למותו של העץ?

כריתת עצים זה לא עניין של מה בכך. מדובר בעבודה שחייבת להיעשות באחריות רבה תוך שמירה על בטיחותם של העוברים ושבים. מעבר לכך אם העץ מיועד להתקה, חשוב לכרות אותו בצורה נכונה שלא תמית אותו. יש גם להבדיל בין עקירה של העץ לבין כריתה. ההבדל הוא משמעותי מאוד לגבי השורשים והגדם של העץ.

אילו מגבלות יכולות להיות בתהליך הכריתה?

כריתת עצים היא פעולה הדורשת ידע מקדים ושימוש בכלים המיועדים לכך. ישנם גורמים שונים אשר יכולים להשפיע על הכריתה או הגיזום ובהם:

  • גישה – ככל שהגישה אל העץ מוגבלת יותר, כך יהיה קשה יותר לבצע את עבודת הכריתה או הגיזום ובעל המקצוע יידרש לכלים מיוחדים או פשוט הבנה גבוהה בתחום כדי לצלוח את המשימה.
  • גובה – ככל שהעץ גבוה יותר כך ישנן יותר סכנות לסביבה. אם ישנו סיכוי שהעץ ייפול ויפגע בעובר אורח או בחפץ כלשהו, יש למנוע זאת ולהביא כלים מיוחדים שייצבו את העץ לאחר הכריתה ויפנו אותו ללא סכנה.
  • סביבה – לעתים, לפני ביצוע הכריתה יש לבצע גיזום עצים וזאת כדי ליצור סביבת עבודה נוחה יותר. הגיזום יתבצע בקפידה וישאיר את השטח בצורה האידאלית מבחינת הנראות שלו.

אילו עוד אפשרויות קיימות חוץ מכריתת עצים?

יש אנשים שרוצים לפנות את העץ שמפריע להם בשטח הפרטי שלהם אך הם לא רואים כל סיבה מוסרית ומצפונית לכרות את העץ ולהמית אותו. כאן ישנה האפשרות של העתקת עצים.
ישנה אפשרות לבצע העתקה של עצים ממקום למקום וזאת על ידי אנשי מקצוע שיש להם את הידע המקצועי ואת היכולת לבצע את העבודה בצורה מקצועית וטובה.
העתקת עצים מחייבת הכנה של השטח המיועד עבור העץ וזאת על מנת לאפשר לו לחזור במהירות למקום שם הוא יוכל לינוק את המזון והמים כדי לפרוח היטב מחדש.

מהו עץ בוגר?

עץ בוגר הוא עץ אשר גובהו עולה על גובה שני מטר מעל פני האדמה ורוחב גזעו, אשר נמדד בגובה של מטר ושלושים, יהיה עשרה סנטימטרים או יותר. כל עץ בוגר בישראל נכנס תחת הגדרת עץ מוגן. רגע לפני כריתת עץ בחצר פרטית עלייך לדעת כי ייתכן והעץ שיש ברשותך הוא מוגן, על אף שהוא נמצא בשטח שלך.
אם יש ברשותך עץ בוגר, יהיה עלייך לקבל אישור לביצוע כריתה.

ראו גם: רשימת עצים שאסור לכרות.

מהם היתרונות של הכורת על פני ניסיון לכרות עץ לבד?

אם יש לך צורך בביצוע כריתת עץ בחצר פרטית, עלייך לפנות אל בעל מקצוע המומחה בתחום. בניגוד אלייך, שאין לך ידע מתאים, ניסיון וכלים לביצוע העבודה, הכורת יגיע אלייך כשיש לו ניסיון קודם בתחום, יבצע את העבודה ויישא באחריות לתוצאות.

לקבלת פנייה מכורת מקצועי שיבצע כריתה וגיזום בגינתך, זה הזמן להשאיר את פרטייך באתר.

5/5 - (4 votes)