חוק גיזום שיחים בין שכנים

חוק גיזום שיחים בין שכנים
חץ מונפש
תוכן עניינים

חוק גיזום שיחים בין שכנים

הדשא של השכן מפריע לכם? הכל על חוק גיזום שיחים בין שכנים 

אולי זה יישמע לכם מעט מוזר, אבל קיים בישראל חוק שמטרתו לסייע בפתירת סכסוכים הקשורים דווקא לגינות בין שכנים. זהו חוק גיזום שיחים בין שכנים שכפי שמייד תראו, ישנן סיבות טובות מדוע אנו זקוקים לו. אין דבר נורא יותר משכנות רעה; היא מהווה מקור לחוסר יציבות נפשי, הרבה עצבים ולחץ וחוסר אונים, כי הרי לא תמיד אפשר פשוט לקום וללכת, נכון? אחד מסכסוכי השכנים הנפוצים, קשור לצמחייה והעצים בגינה. דמיינו שני שכנים המתגוררים בבתי קרקע, החולקים גדר משותפת; באחד מצידי הגדר צומח עץ שענפים צומחים לתוך שטחו של השכן השני. 

מה אומר חוק גיזום שיחים בין שכנים

כעת נשאלת השאלה; האם לשכן שענפי העץ חודרים לשטחו מותר לדרוש משכנו לגזום את ענפיו "הסוררים" של העץ שמפריעים לו? חוק גיזום שיחים בין שכנים קובע את הדברים הבאים:

  • לא כל "פלישה" נחשבת הפרעה – הנחת הבסיס של החוק היא שדווקא לא כל מקרה בו חודרים הענפים לגינת השכן, תיחשב להפרעה. מתי כן? לדוגמא כאשר העץ נמצא בשיא תקופתו ומצמיח פירות שנופלים דווקא בחלק המרכזי והחשוב ביותר בגינת השכן, ומרקיבים. מקרה אחר שנחשב הפרעה הוא כאשר הענפים חודרים לאיזור בגינת השכן בו נוהגים לשבת וליהנות מהשמש, אך זה לא ממש אפשרי כרגע מכיוון שהענפים מסתירים אותה או מסתבכים/גורמים נזק לפתרון הצללה קיים. ניתן לומר לסיכומו של עניין, שכל עניין לגופו וכל מקרה נבדק לעומק.
  • פקודת הנזיקין, סעיף 44 – נראה שבמרבית המקרים שהגיעו לבית המשפט, הופנתה תשומת ליבם של כל הנוגעים בדבר לפקודת הנזיקין, סעיף 44. סעיף זה קובע שרק כאשר מדובר בהפרעה של ממש (כדוגמת המקרים שצוינו לעיל), אז מדובר בעוולה שגורמת למטרד. כפי שוודאי הבנתם, כל מקרה לגופו.
  • אל תפעלו על דעת עצמכם – אין ספק שזה מרגיז, אבל אתם חייבים להתאפק ולעולם לא לפעול על דעת עצמכם. לגזום את ענפים של עץ השכן שחדרו לגינה שלכם נחשב לעבירה של ממש, ואתם תהיו אלה שיצטרכו לשלם את המחיר! מומלץ להתחיל בלבקש יפה לגזום את הענפים הסוררים, ואם נתקלתם בסירוב רק אז תוכלו לבדוק האם ישנה עילה אמיתית להגשת תביעה. 
  • אז מה עושים? – בית המשפט ימליץ קודם כל לנסות להגיע לגישור בין השכנים. במקרים רבים מתבצע תהליך גיזום משותף בו אחד השכנים נושא בעלויות הגיזום כפיצוי על הפגיעה בצמחייה, ועוד. 

ראו גם: כריתת עצים.

שואפים לשכנות טובה

כריתת עצים בבית פרטי

כששני שכנים נמצאים בקשר טוב, הכל הרבה יותר פשוט! עם זאת, לעתים מתרחשות תאונות לא מתוכננות. לדוגמא, במקרים בהם מתבצעת כריתת עצים בבית פרטי וללא כל אזהרה העץ החליט לקרוס דווקא לכיוון גינת השכן. על פי חוק גיזום שיחים בין שכנים השכן שאצלו התבצעה הכריתה, יהיה אשם.

הדרך להימנע מסיטואציות כאלו, היא להזמין חברה מקצועית ואמינה שתדע כיצד לבצע את כל עבודות הכריתה, הגיזום וההעתקה מבלי לפגוע בגינת השכנים חלילה. אם כן, אנחנו שמחים שהגעתם אלינו! שנים של וותק וניסיון לימדו את הצוות של גיזום 4 יו לבצע את כל עבודות הגינה בצורה נקייה ומושלמת, ללא כל סיכונים או נפגעים. רוצים גם ליהנות מגינה מטופחת ומרשימה? השאירו לנו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

בנוסף, עשוי לעניין אתכם: חוק גיזום עצים בין שכנים | גיזום ורדים.

 

4.8/5 - (9 votes)