השמדת שורשים של עץ

השמדת שורשים של עץ - תמונה ראשית
תוכן עניינים

השמדת שורשים של עץ

גם לאחר כריתה של עצים אנחנו עדיין נשארים עם הגדם של העץ וכמובן גם עם השורשים הנמצאים באדמה. אלו עלולים להוות מפגע ממשי בסיטואציות שונות.

אם זו פגיעה בתשתיות האינסטלציה כמו שורשים בביוב ואם זה במקרים בהם אתם לא יכולים לעשות כל שימוש בקרקע בשל הגדם או השורשים במקום. הפעולה הנדרשת במצבים מהסוג הזה היא כרסום שורשים. מה זה כרסום שורשים? איך מבצעים את הפעולה? האם יש עונה מועדפת לביצוע הכרסום? על כך ועוד כאן בהמשך.

>> מתי גוזמים עצי הדר

באילו מצבים מומלץ להשמיד שורשים של עץ?

כפי שכבר ציינו, במצבים בהם השורשים שנותרו באדמה פוגעים בנו וביכולת שלנו לממש את הקרקע, אנחנו צריכים לכרסם את כל השורשים במקום. כי כריתה של עץ לא מגיעה עד לעומק האדמה. לרוב נשאר הגדם שעלול להפוך לגורם מסוכן במקום המהווה מכשול להולכי רגל. מעבר לכך השורשים הרבים שבאדמה ממשיכים להתפתח והם מגיעים לכל מקום. הבעיה הגדולה ביותר היא שורשים הנקלעים לביוב ושם הם סותמים את כל המערכת. לא תמיד תדעו מה באמת קרה רק לאחר שהסתימה כבר תהיה משמעותית וגדולה.

הכרסום למעשה מגיע לשורשי העץ ומפורר אותם לשבבים קטנטנים. 

שורשים על האדמה

יתרונות השמדת שורשים של עץ

ברגע שכבר אין עץ, הרי שאין כל צורך בשורשים. אם אתם משמידים את השורשים אתם יכולים להיות רגועים שהשטח נקי גם מבפנים ולא ייגרם לכם כל נזק בתשתיות במעמקי האדמה.

>> גיזום גדר חיה: שלב אחר שלב

מחירון כרסום שורשים 

מחיר לשירות השמדת שורשים של עץ או כרסום שורשים נע בין 600 ל 1000 ₪. הפרמטרים המשפיעם על המחיר הם:

עומק השורשים לרוב העומק הוא כ15 ס"מ. ככל שמדובר יהיה בשורשים עמוקים יותר המחיר יעלה בהתאם.
סוג העץ לכל עץ שורש מסוג אחר ובקושי אחר. המחיר מושפע בהתאם.
הגישה למקום העבודה ככל שהגישה תהיה מסובכת יותר המחיר כמובן יעלה עוד.

אם נקח לדוגמא עץ קטן וחמוד כמו עץ הלימון. עוק השורשים שלו הוא לא יותר מ15 ס"מ. אם אין כל בעיית גישה למקום העבודה הנדרש, המחיר יהיה מינימלי ולרוב הוא לא יעבור את ה600 ₪. אך אם מדובר בכרסום של עץ אקליפטוס או עץ דקל שהשורשים שלהם קשים הרבה יותר. העבודה תהיה ממושכת יותר ולעיתים גם מורכבת יותר. המחיר כמובן יעלה בהתאם.

כרסום שורשים – איך זה מתבצע בפועל?

כדי לבצע כרסום שורשים יש צורך בציוד מיוחד שנועד לשם כך. מדובר במכונה שחותכת את גדם העץ וכן את השורשים שבתוך האדמה לחלקיקים קטנטנים. יש כאלה במצעים את הכרסום באמצעות סוג של טרקטור המיוחד לשם כך כאשר יש כאלה הבוחרים במכונות קטנות יותר הדומות למכסחות דשא. גוזם העצים הוא האיש שבוחר את הכלי המתאים בהתאם למטרה, בהתאם לתנאי השטח ועל פי היקף העבודה הנדרש במקום. בפועל המכונה פשוט עומדת מעל לאזורי השורשים ופשוט מכרסמת את השורשים עד שהם נעקרים לגמרי ממקומם.

מכונה לכרסום שורשים - תמונה להדגמה

>> כריתת עץ בבית משותף

מי מבצע את העבודה?

חשוב לדעת שכרסום שורשים מחייב מומחיות וידע מקצועי. לפני שאתם פונים להזמין את השירות שימו לב שפניתם אל חברת גיזום עצים שמחזיקה בתעודה מטעם משרד החקלאות. כרסום שורשים היא פעולה שלא מחייבת התמחות מיוחדת והאישור של גוזם העצים בהחלט אמור לספק אתכם.

זכרו. כרסום שורשים שנעשה שלא בצורה אחרית עלולה להוביל נזקים לא פשוטים לתשתית שלכם ולצמחיה שקיימת בגינה. אם מדובר בכרסום שורשים של עץ קיים שזוהי בהחלט פעולה אפשרית אך בהתחשב בתנאים הרלוונטיים, שם נדרשת עבודה זהירה שבעתיים ואין להקל בכך ראש.

Rate this post