העתקת עצים

חץ מונפש
תוכן עניינים

העתקת עצים

על חשיבותה של העתקת עצים לסביבה

הנה מושג שוודאי לא יצא לכם לשמוע מעולם; העתקת עצים וממש לא מדובר על העתקה כמו שאתם חושבים. זו לא העתקה בסגנון העתקה בשיעורי הבית, אלא העתקה של עץ ממקומו למיקום חדש מסיבות אלו ואחרות. מכיוון שבישראל כל עץ בוגר הוא עץ מוגן, על פי החוק אין אפשרות כזו להשמיד עץ לחלוטין. מסיבה זו, יש להשקיע ולהעתיק אותו (כולל השורשים) ממיקומו הנוכחי, למקום חדש וכך לשמור עליו ועל סביבה ירוקה ובריאה יותר.

באילו מקרים נבצע העתקת עצים

העתקת עצים הינה הליך פולשני מאוד עבור העץ, ומסיבה זו רק אדם המוסמך לעשות זאת יוכל לבצע את המשימה. על איש המקצוע לא רק להוציא את העץ ממקומו מבלי לפגוע בו, אלא גם לדאוג שיעבור ויישתל במקומו החדש בצורה נאותה. את עזרתו של איש המקצוע נצטרך באחד מהמקרים הבאים בהם מאושר לבצע העתקת עצים בדרך כלל:

  • העתקה עבור בנייה – במקרים בהם מתחשק לאדם להרחיב את הבית או לשפץ את החצר, יבקש אישור להעתיק את העצים מהגינה שלו אם רק יתחייב לשתול אותם במקום אחר. במקרים אחרים, תעלה בקשה לבצע העתקה גם עבור בנייה נרחבת יותר של חברות וארגונים העוסקים בנדל"ן, ועומדים בפני פרויקט חדש. 
  • העתקה לצרכי נוי – במקרים אחרים, דווקא הגיע הזמן לעצב ולהקים גינה חדשה וממש לא מתחשק לכם לעשות זאת מאפס. אם יש אפשרות ליהנות מעצים וצמחי נוי כבר מעכשיו, מדוע לא לעשות זאת? ניתן לבצע העתקה של עצים אליכם לגינה, ובתוך זמן קצר תהנו מגינה ירוקה ומרהיבה אצלכם בבית.
  • עץ מסוכן – עצים הולכים וגדלים כל הזמן, לעתים עד לרמה שהם עלולים להוות סכנה לעוברים והשבים; אם בשל שורשים שהגיעו רחוק מידי, ענפים כבדים מידי שגורמים לעץ לנטות הצידה, ועוד. במקרים אלו, אם אין אפשרות לטפל בעץ בדרך אחרת (כמו לדוגמא לגזום ענפים ישנים), יתקבל אישור להעתיק את העץ ולנטוע אותו מחדש במקום אחר בו לא יפריע לסביבה. 

ראו גם: כריתת עצים.

איך זה בעצם עובד?

העתקת עצים מתחילה מתכנון נכון; כיצד לחפור את העץ החוצה מבלי לפגוע בשורשים לו, מהו המקום הטוב ביותר אליו כדאי להעתיק את העץ, באילו כלי עבודה להשתמש ומהי הדרך הבטוחה ביותר לבצע את ההעברה. לאחר שסיימנו לתכנן, הגיע הזמן לצאת לדרך. תחילה, יתבצע גיזום של הענפים הכבדים והישנים בכדי להפחית את העומס על העץ ולהקל את תהליך השחרור מהאדמה. לאחר מכן, יש לחפור בזהירות מסביב לעץ בכדי לא לפגוע בשורשים (אם כי לעתים עולה צורך להוריד לחלקם קצוות בכדי לעזור להם לצמוח טוב יותר).

העתקת עץ

בישראל, החוק אומר שבכדי לבצע העתקת עצים בוגרים יש לבקש אישור רשמי מפקידי היערות הפועלים ברחבי הארץ. אם בעבר היה נהוג להגיע פיזית ולבקש את הטפסים, הרי שכיום מספיק רק להיכנס לאתר הקרן הקיימת לישראל. עם זאת, אינכם רוצים להסתבך עם החוק ובדיוק בשל כך ההמלצה היא להסתייע בחברה מקצועית ואמינה, שתבצע את העבודה ברמה הגבוהה ביותר ותוך שמירה מקסימלית על שלמותו של העץ ועל נהלי ההעתקה השונים. לשמחתכם, הגעתם למקום הנכון – כל שעליכם לעשות זה רק להשאיר לנו את הפרטים האישיים שלכם ממש כאן – Gizum4u, ואנו נחזור אליכם מוכנים ומזומנים לפעולה!

 

5/5 - (6 votes)