העתקת עצים צעירים

תוכן עניינים

העתקת עצים צעירים

העתקת עצים צעירים

מה ההבדל בין העתקת עצים צעירים לבוגרים?

אולי זו הטראומה מהימים בהם ישראל הייתה בסך הכל שממה מלאה בביצות, אולי זו הערכה אמיתית למתנות הטבע; מה שלא תהיה הסיבה, בישראל כל העצים הבוגרים נחשבים למוגנים. כן כן, קראתם נכון. מסיבה זו, נהוג לבצע העתקת עצים צעירים לפני שהגיעו לבגרות הן מטעמי נוחות ופשטות הפעולה, והן כדי לחסוך את הבירוקרטיה הלא פשוטה הכרוכה בהוצאת אישורים מיוחדים להעתקת עצים בוגרים. 

העובדה שבישראל כל עץ בוגר נחשב למוגן, תורמת לקיומם של יערות ושטחים ירוקים ונפלאים ולעובדה שאין אפשרות להשמיד עץ לגמרי. האופציה האחרת היא פשוט להעתיק אותו למקום אחר מבלי לפגוע בו, וכך לאפשר לו להמשיך לצמוח בשלווה.

באילו מקרים נהוג לבצע העתקת עצים צעירים או בוגרים?

במהותו, עץ נועד להיות אלמנט נייח. כל עקירה מהשורש והעברה למקום אחר נחשבת לערער של ממש, טראומה שעלולה לפגוע בעץ לשארית חייו. מסיבה זו, יש לשקול היטב האם באמת רצוי לבצע העתקת עצים צעירים או בוגרים, או שמא ניתן להמשיך כרגיל מבלי ביצוע ההעתקה. 

מכיוון שמדובר בהליך פולשני שכל טעות בו עלולה לסכן את העץ, אין לבצע אותה בעצמכם. אך ורק אדם המוסמך לגיזום, כריתה והעתקה של עצים יוכל לעשות זאת. עליו לא רק לדאוג להוציא את העץ מבלי לפגוע בו כלל, אלא גם להעביר אותו בשלמותו למקום מושבו החדש. כך, העתקת עצים תתבצע לרוב במקרים כגון:

  • לעצב את הגינה – מי מאיתנו לא חלם על גינה ירוקה ומלאה בצמחים ופרחים יפים? בין אם מדובר בגינה חדשה לחלוטין או שמא מתחשק לכם לשדרג את הגינה הקיימת, הרי שניתן בקלות לבצע העתקה של עצים אליכם לגינה. 
  • לצרכי בנייה – בין אם מדובר בבניית חצר חדשה או בפרויקט נדל"ן המשלב גינה מטופחת, בשני המקרים יצטרכו בעלי המקום לבקש אישור מיוחד בכדי לבצע את ההעתקה, וכן להתחייב לכך שהעצים שהועתקו מהגינה יישתלו במקום אחר. אותו הדבר נכון גם אם יבקשו העתקה ממקום אחר אל תוך הגינה החדשה. 
  • כשהעץ מהווה סכנה – כמה פעמים יצא לכם לצאת לסיבוב בחוץ ולהתקל בכמה עצים שנראה שנוטים מעט יותר מידי הצידה, כמעט כאילו הם עומדים ליפול? קורה לעתים שמסיבות שונות ומשונות, עצים אינם צומחים באופן בריא, ועלולים להוות סכנה של ממש לרכוש בסביבתם, ולעוברים והשבים. בדרך כלל ניתן לטפל בעצים אלו באמצעות גיזום של ענפים יבשים וישנים, אך במקרים אחדים יבקשו אישור מיוחד להעתיק את העץ הסורר ולנטוע אותו במקום אחר. 

ומה לגבי עצים צעירים?

כורת עצים

לפני שעץ מגיע לגובה ורוחב גזע מסוים, הוא עדיין נחשב לעץ צעיר וכל עוד הוא כזה, אין צורך לבקש אישורים מיוחדים על מנת להעתיק אותו. זה לא אומר שאתם צריכים לנסות להתמודד עם הסיטואציה בעצמכם, להפך! רצוי לפנות לשירותיו של כורת עצים וגוזם מקצועי שיסייע לכם להשלים תהליך העתקת עצים צעירים מבלי לפגוע בהם עוד לפני שהגיעו לשלב הבגרות שלהם. 

לכל עניין ושאלה, נשמח לעמוד לשירותכם ולחזור אליכם במהרה לקביעת פגישת ייעוץ וביצוע עבודות גיזום וכריתה. כל שעליכם לעשות זה רק להשאיר את פרטיכם האישיים כאן באתר, ולהמתין לשיחה מאיתנו שתגיע ממש ממש בקרוב! 

 

5/5 - (5 votes)