העתקת עצים ללא אישור

העתקת עצים ללא אישור
תוכן עניינים

העתקת עצים ללא אישור

העתקת עצים ללא אישור

כל מה שצריך לדעת על העתקת עצים ללא אישור

האם ידעתם שבישראל, כל עץ בוגר – גם כזה שנמצא בשטח פרטי שהגיע לגודל מסוים נחשב למוגן על פי חוק? המשמעות היא, כי העתקת עצים ללא אישור תהיה ממש עבירה על החוק. על פי החוק (חוק פקודת היערות) שהוחל בישראל בזכות המנדט הבריטי, יש לקבל אישור רשמי מפקיד יערות מקומי בכדי לכרות עץ. מובן שהאישור לא יינתן סתם כך אלא רק לאחר שהוכח מעבר לכל צל של ספק שהכריתה היא הכרחית. לפני שניגשים לבצע את הכריתה אגב, יש להבטיח שהעץ הכרות יישתל מחדש – כלומר יועתק, למקום אחר.

העתקת עצים ללא אישור – מתי ואיך ניתן לקבל את האישור

מכיוון שנושא העתקת עצים ללא אישור אינו כולל עצים צעירים, הדבר יהיה נכון אך ורק לעצים שמגיעים לגובה של למעלה משני מטרים וקוטרו עולה על 10 ס"מ. פעולת כריתה ללא קבלת אישור, נחשבת לעבירה על החוק. מובן שאישור לא ניתן סתם כך ועליכם להוכיח שאכן מדובר בצעד הכרחי. אם כן, באילו מקרים יינתן האישור לכריתת העץ?

  • רגע לפני הנפילה – עצים שצומחים פרא עלולים לנטות לכיוון מסוים, מה שאומר שבשלב כלשהו הם עלולים ליפול. הדבר מסכן את העוברים והשבים במקום יחד עם רכוש יקר (כלי רכב לדוגמא) המצויים בסביבה. עבור עץ מט לנפול, יינתן לרוב אישור כריתה בקלות.
  • קירבה לחוטי חשמל – סכנה מוכחת לציבור היא כאשר ענפיו של עץ מסוים מתקרבים לחוטי חשמל. במקרים אלו ישנה אופציה לגזום את הענפים הסוררים של העץ, או לכרות אותו לצורך העתקה. הכל תלוי בסיטואציה ובהחלטה שתתקבל בסופו של דבר.
  • עץ חוסם – הכוונה לעץ שאיכשהו חוסם גישה חיונית; אם בשל שורשיו הצומחים לכל עבר, בשל הגזע העבה שלו או ענפים כבדים שנשברו בדיוק על המדרכה. במקרה זה, העץ יישלף יחד עם השורש שלו ויועבר למקום אחר בו לא יפריע לאיש.

העתקת עצים ללא אישור היא עבירה של ממש, ומי שנותן את האישור לכריתת העצים יהיה פקיד היערות או בעל מקצוע אחר המורשה לתת היתר שכזה. בישראל פועלים פקיד היערות הראשי של קק"ל, יחד עם שלושה פקידי יערות הנמצאים בערים הגדולות (תל אביב, ירושלים וחיפה), פקיד היערות הארצי המוודא שאכן אוכפים את התקנות במשרד החקלאות, ובנוסף פועלים מורשי מתן היתר מטעם הקרן הקיימת לישראל.

כדאי אולי לציין שבשונה מהעבר, כיום כבר אין צורך להגיע באופן פיזי אל פקיד היערות, אלא פשוט להכנס לאתר האינטרנט של הקרן הקיימת לישראל ולשגר טופס בקשה מפורט הנמצא באתר. לאחר מכן, יהיה עליכם להמתין בסך הכל בסבלנות עד לקבלת ההחלטה הסופית של פקיד היערות.

ראו גם: תשלום אגרת כריתת עצים.

העתקת עצים בלי אישור

למה לכם להסתבך עם החוק?

כעת, אתם מבינים שזה ממש לא משחק; כריתה או העתקת עצים ללא אישור היא עבירה פלילית של ממש, שהענישה עליה עלולה להגיע גם לקנס על כריתת עץ של 15,000 ש"ח ואפילו מאסר. מסיבה זו, ההמלצה היא לא להתעסק עם החוק ולבצע את כל ההליכים הנדרשים בכדי לקבל את האישור המיוחל. בין אם מדובר בעבודות שיפוץ בגינה או עבודות רציניות כמו סידור העצים ברחוב הראשי – יש לדאוג לכל האישורים בכדי שהמשימה תוכל להתבצע על הצד הטוב ביותר ובצורה חוקית.

5/5 - (7 votes)