האם מותר לכרות עץ בגינה

האם ומתי מותר לכרות עץ בגינה
תוכן עניינים

האם מותר לכרות עץ בגינה

האם מותר לכרות עץ בגינה

האם מותר לכרות עץ בגינה

מי לא חולם על בית פרטי עם גינה ירוקה ומטופחת, עם עצים גבוהים וירוקים עמוסים בפירות מתוקים? התשובה היא כנראה שנדיר מאוד למצוא אדם כזה. עם זאת, יחד עם האהבה הענקית לעצים לעתים עולה צורך לבצע כריתה שלהם. נשאלת השאלה, האם מותר לכרות עץ בגינה ואם כן מה יכולות להיות הסיבות לכך? כדאי לצאת מנקודת הנחה שלא בכל יום אדם יקום בבוקר ויחליט לכרות את העץ האהוב עליו, ושבדרך כלל יש לכך סיבה טובה. 

אז האם מותר לכרות עץ בגינה ואם כן באילו תנאים?

העניין הוא שלפעמים, גם כשמחליטים לנטוע עץ ולהפוך את הגינה ליפה ומטופחת יותר לא חושבים על העתיד; על המחויבות שהגינה מביאה איתה, על האפשרות שאולי יום אחד תרצו להרחיב את הגינה, ואז יהיה עליכם לוודא האם מותר לכרות עץ בגינה שלכם ולקבל אישור לכך. בדרך כלל האישור יינתן לאחר שמוודאים שהעץ אכן יישתל מחדש, ומהסיבות הבאות:

  • העץ מהווה סכנה – לאורך שנים רבות טיפלתם היטב בעץ שבגינה שלכם, עד ששורשיו צמחו פרא, חדרו לביוב והפכו למטרד. ענפיו גדלו עד מאוד והחלו לחדור לחצר השכנים, או שהעץ כבד מאוד ונוטה באופן מסוכן לצד אחד. כשעץ מהווה סכנה ממשית לרכוש ולבני אדם, אפשר לקבל אישור לכרות אותו.
  • שינויים בגינה – מתחשק לכם להרחיב את הגינה? לרכוש אלמנט חדש ולהציב אותו בדיוק היכן שהעץ ממוקם כרגע? מתוך הידיעה שתשתלו את העץ מחדש בנקודה אחרת, יתקבל בדרך כלל אישור לבצע את הכריתה. 
  • העץ חולה – גם עצים חולים, בעיקר אם לא מטפלים בהם כהלכה. כשעץ חולה, הוא מושך אליו מזיקים שמלבד העובדה שהם רק מאיצים את התחלואה של העץ, הם גם מהווים מטרד עבור בני האדם. אם העץ מגיע למצב בלתי הפיך, לרוב עדיף יהיה לכרות אותו. 

בכדי לקבל את האישור יש להגיש טופס בקשה לעקירה או כריתה של העץ, אותו ניתן להוריד מאתר הקרן הקיימת לישראל. תידרשו למלא פרטים כגון הסיבה לכריתת העץ (מטרד תברואתי או בטחוני), עץ חולה, סתימת הביוב ועוד. יש להגיש את הטופס עם חתימה של הרשות המקומית וכמה תמונות של העץ מזוויות שונות. 

רק לאחר שיהיה בידיו כל המידע, יוכל פקיד היערות להחליט האם לאשר את הכריתה או לא. הסיבה לפרוצדורה הזו מקורה בחוק של מדינת ישראל, הקובע שכל עץ בוגר הוא מוגן ולא ניתן סתם כך לכרות כראות עיננו. במידה ולא אושרה הכריתה ובכל זאת תבחרו לכרות את העץ, מדובר בעבירה פלילית. 

מזל טוב, קיבלתם אישור! מה עכשיו?

כעת כשאתם יודעים האם מותר לכרות עץ בגינה ואיך, אפשר להתקדם לשלב הבא. כריתת עצים מתבצעת אך ורק על ידי חברה מקצועית, שאנשיה מחזיקים בוותק ובניסיון הנדרשים, וכמובן היכרות מצוינת עם סוגי העצים הקיימים בישראל. אנחנו בגיזום4יו נגיע עד אליכם עם כל הציוד המתקדם ביותר בתחום, נבצע בדיקה מקיפה של העץ המדובר ונבין מהי האסטרטגיה הטובה ביותר בה יש לפעול כדי לבצע את המשימה, מבלי לפגוע בעץ. 

כריתת עצים

אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר ולתאם אתנו את עבודת-העצים הבאה, שאנו מתחייבים לבצע על הצד הטוב ביותר, מתוך התחשבות בתנאי השטח, בצרכים והדרישות שלכם וכמובן – בעץ עצמו. מחכים לכם! 

5/5 - (11 votes)