האם מותר לגזום עץ פרי

גיזום עצי פרי
תוכן עניינים

האם מותר לגזום עץ פרי

האם מותר לגזום עץ פרי

עצי הפרי שגדלים במטעים החקלאיים, עשו הסבה בשנים האחרונות והחלו להתחבב במיוחד על בעלי הבתים הפרטיים והגינות המטופחות. אם הגעתם אלינו, כנראה גם אתם עובדים קשה במטרה לשמור על העצים שלכם ולסייע להם להניב לכם פירות מידי שנה, ודאי יוצא לכם לשאול את עצמכם האם מותר לגזום עצי פרי בשלב מסוים ואם כן, האם מדובר בפעולה הכרחית?

האם מותר לגזום עץ פרי ומהי חשיבות התהליך?

התשובה לשאלה האם מותר לגזום עץ פרי היא קודם כל כן, אפילו רצוי. במידה ומדובר בעצי פרי נשירים ההמלצה היא לגזום בין החודשים ינואר לפברואר, בהם העצים הנשירים נמצאים בסוג של תרדמת ולאחר תהליך השלכת, כך שקל יותר לאנשי המקצוע לגשת אליהם ולבצע את הגיזום. אם תרצו לדעת מתי גוזמים עצי הדר, את הגיזום יש לבצע בין החודשים פברואר למרץ, ממש בתחילת האביב ולפני הפריחה שלהם. 

גיזום עצי פרי כדאי להקפיד לבצע בזמן ומידי שנה, מכמה סיבות:

  • לעודד פריחה – מטרת הגיזום היא לעודד פריחה. ברגע שענפים בעץ מתייבשים או הופכים חולים, העץ משקיע את האנרגיה שלו בלהחלים במקום להתרכז בצמיחה ופריחה, ובלהניב פירות מתוקים ואיכותיים, קצת כמו שאנחנו נוהגים לקפוץ לספר מידי תקופה בכדי להוריד קצוות ולסייע לשיער לצמוח בריא וארוך יותר. 
  • התאמה למרחב – גיזום מאפשר לנו להקטין ולהנמיך את העץ, להתאים אותו לגודל המרחב שלנו מבלי להפריע לעצים אחרים, מבלי להסתיר את השמש או לחדור לשטח של השכן, ובלי לפגוע בחוטי חשמל בסביבה. 
  • דילול ענפים – בכדי שלא יסתיר את אור השמש מהצמחים והפרחים הנמוכים הצומחים תחתיו, כדאי לבצע גיזום ענפים מידי פעם וכך לדאוג שכל הצמחייה שבגינה מקבלת את מנת אור השמש שהיא זקוקה לה. 
  • חידוש העץ – כשעץ צומח פרא, צצים עוד ועוד ענפים יבשים או חולים שאינם חיוניים לו יותר. פעולת הגיזום מחדשת את העץ, מעודדת צמיחתם של ענפים צעירים שיניבו פירות חדשים ואיכותיים יותר. 

עשוי לעניין אתכם: גיזום עצי פרי הדר.

מה עושים אם רוצים לכרות עץ בגינה?

כעת כשאתם יודעים האם מותר לגזום עץ פרי נותרה סוגיה נוספת עליה יש לדון; כריתת עצים בגינה. חשוב לדעת שהחוק בישראל קובע שכל עץ בוגר הוא מוגן – לא משנה אם הוא נמצא בגינה שלכם או בשטח ציבורי. כדי לכרות אותו, עליכם קודם כל לבקש אישור לכך מפקיד היערות באזור, ולהתחייב לכך שמדובר בהעתקה, כלומר שתילה מחדש במקום אחר.

כריתת עצים בגינה

מובן שלא כולם יודעים למצוא את הנקודות המתאימות ביותר לשתילה מחדש, וכאן אנחנו נכנסים לתמונה. גיזום 4 יו הוקמה מתוך מטרה להעניק ללקוחותינו ולעצים שברשותם שירות מעולה, טיפול איכותי ויחס מקצועי ברמה הגבוהה ביותר. הרבה לפני שניגש לעבודת הגיזום או הכריתה, אנו נגיע אליכם בכדי לבחון את השטח ולבנות אסטרטגיה נכונה ומתאימה לעבודה שלא תפגע בעץ או בסביבתו. אז, שנדבר? 

5/5 - (4 votes)