גיזום עץ תאנה

גיזום עץ תאנה
תוכן עניינים

גיזום עץ תאנה

גיזום עץ תאנה

גיזום עץ תאנה – עץ בריא לפירות מושלמים

על מנת לשמור על עצים בריאים וחזקים, יש לבצע גיזום אחת לתקופה. הדבר נכון גם לגבי עץ התאנה שהוא חלק בלתי נפרד מגינות פרטיות כאן בישראל כשהפרי עצמו חלק בלתי מהמסורת שלנו. גיזום עץ תאנה שונה לעומת עצים אחרים, שכן לכל עץ צרכים משלו ודרך נכונה יותר לגשת אליהם. יש להקפיד על צורת הגיזום המתאימה, שכן גיזום לא נכון עלול לפגוע בעץ ובצמיחה שלו. 

מקור התאנה

התאנה היא עץ מסוג פיקוס המשתייך למשפחת התותיים. לעומת בני משפחתו הגדולים יותר, פיקוס התאנה (זהו שמו המלא של העץ), נמוך יחסית ורחב. אך אל תזלזלו בגודלו, שכן העץ לעתים צומח על כמה גזעים ושולח שורשים ענקיים למרחבים עצומים ומפתיעים. התאנה נפוצה לפני למעלה מ-2500 שנה מהמזרח אל כל ארצות הים התיכון, והובאה לאמריקה לפני כחמש מאות שנה בלבד. בישראל, התאנה נחשבת לאחד משבעת המינים והיא חלק בלתי נפרד מהחקלאות הישראלית עוד מימי קדם. ניתן ליהנות ממנה כשהיא בשלה, ליצור ממנה מטעמים רבים, לייבש אותה ואף להכין ממנה משקאות. 

כיצד מתבצע גיזום עץ תאנה

גיזום עץ תאנה מתבצע קודם כל באמצעות כלי גיזום קטנים יחסית, מכיוון שעצים אלו לא מגיעים לגובה רב בדרך כלל – 3 מטרים בממוצע. עובדה זו משמעותה שכן יש צורך בכלים לגיזום גבוה, אך כשמתחילים במלאכה יש לעשות שימוש בכלים קטנים ועדינים. 

בדומה להליך הגיזום של עצי פרי אחרים, ינסה איש המקצוע לשמור על צורת הגביע של העץ; לגזום את הענפים היבשים בכל הצדדים ולהסיר את הענפים הנמוכים יותר. המטרה היא לאפשר לאור לחדור פנימה גם לחלקים הפנימיים של העץ, וכך לדאוג שכל חלקיו ייהנו מאור שמש טבעי ומזין. בנוסף, יש לשים לב למספר דגשים נוספים:

  • אסתטיקה – בכל זאת מדובר בעץ שגדל אצלכם בגינה. מלבד העובדה ששיטת הגיזום שהוזכרה לעיל מסייעת לבריאותו של העץ, היא גם יוצרת צורה אתסטית ומושכת. כך, העץ הופך לחלק בלתי נפרד מהמאמץ שלכם לשמור על גינה מעוצבת ומטופחת. 
  • לפי עונה – בין אם מדובר בעץ פרי או עץ ירוק עד, יש להקפיד על גיזום בזמן. גם אם עבודת הגיזום התבצעה בצורה המקצועית והאיכותית ביותר, אם לא התקיימה בזמן הנכון היא עלולה להזיק מאוד לעץ. חשוב לציין שככל הנוגע לתאנה, הנושא מעט יותר מסובך שכן התאנים מבשילות בשלושה גלים שמתפרסים על פני כמה חודשים. 
  • להסיר את הסכנה – העניין עם עצים – גם עם הנמוכים שבהם, הוא שצמיחת יתר עלולה להוות סכנה של ממש בעיקר אם העץ צומח באיזור ציבורי. חוסר תשומת לב של רגע ומישהו יכול להפגע מענף כבד שקרס, להחליק על פירות שנשרו לאדמה והרקיבו, ועוד. מסיבה זו, רשויות מקומיות דואגות לבצע גיזום מידי תקופה לעצים המפוזרים ברחבי הערים והיישובים.  

כריתת עץ תאנה

תאנים ונהנים

זקוקים לשירותי גיזום עצים בתל אביב או גיזום עץ תאנה באופן ספציפי? אנחנו כאן בשבילכם! הצוות המקצועי של גיזום 4 יו מחזיק בשנים רבות של וותק וניסיון, מכיר היטב את סוגי העצים הגדלים בישראל וכיצד להעניק את הטיפול המסור, המתאים והאיכותי ביותר לכל אחד מהם. בואו לאפשר לנו לעזור לכם לשמור על העצים, לעזור להם להתפתח טוב ובריא יותר ולהעניק לכם את הפירות המתוקים ביותר! 

5/5 - (10 votes)