גיזום עץ שזיף

גיזום עץ שזיף
תוכן עניינים

גיזום עץ שזיף

גיזום עץ שזיף

גיזום עץ שזיף – לקיץ מרענן ומתוק

אחד הפירות הקיציים האהובים ביותר בישראל, הוא השזיף. לא בכדי רבים מחליטים לאמץ אותו אליהם לגינה, וליהנות מפירות מתוקים ומרעננים בימי הקיץ הלוהטים. כדי לשמור עליו ולוודא שיניב פירות איכותיים בזמן, יש לבצע גיזום עץ שזיף בזמן (עדיף בימי החורף כשהעץ נמצא בתרדמת), וכך לאפשר לו להצמיח את ענפיו ופירותיו ביתר קלות. הסיבה לכך היא שממש כפי ש'להוריד קצוות' עוזר לשיער שלנו לצמוח, אותו הדבר נכון גם לגבי העצים – גיזום הוא פעולה שמסייעת להם לצמוח, לגדול ולהישאר חזקים לאורך זמן רב יותר.

הכל על גיזום עץ שזיף

כאמור, מטרת גיזום עץ שזיף היא לעודד את בריאות העץ ותפוקת הפרי. במקרים בהם לא גוזמים את העץ הכלל, הוא עלול לקרוס תחת עומס הפירות שלו, להישבר וחלילה גם לפגוע בעוברי אורח בסביבתו. המטרה היא לפתח בסיס חזק שהוא חיוני עבור תפוקת פירות איכותיים יותר וגם להגן על העץ מפני מחלות ומזיקים.

התקופה בה הכי מומלץ לגזום את העץ השזיף תלויה בסוג השזיף ובבשלות הפרי; עצים צעירים לדוגמא יש לגזום מעט בתחילת האביב, ואילו עצים בוגרים בימי הקיץ. הדבר החשוב ביותר שיש לזכור הוא שאין לגזום עצי שזיף שנמצאים בשיא פריחתם, שכן הדבר פוגע בתהליך הצמיחה שלהם ובבריאותם. ישנן כמה שיטות עיקריות לגיזום עצי פרי, בכללן עצי שזיף:

  • קיטום – בשיטה זו מקצרים ענפים ארוכים מידי או על מנת לעודד אותו ללבלב בשנה שלאחר מכן. הסיבה לכך היא שענף יבש מידי כנראה גם חלש מידי, והעץ משקיע משאבים רבים מידי על מנת לנסות לגרום לו להישאר בחיים. ברגע שמקצרים אותו, נשאר החלק החזק יותר של הענף, מה שמקל על כל תהליך הצמיחה והלבלוב.
  • דילול – בשיטה זו מסירים את הענף כולו באופן מוחלט, כאשר המטרה היא לעצב את העץ כך שיהיה אפשר ללכת בסביבתו ללא כל סיכון, או לעצב אותו בהתאם למקום בו הוא נמצא; אם בגינה מטופחת או בשדה חקלאי. חשוב לדעת שבכל אחד מהמקרים הללו קיים צורך בגישה אחרת לדילול – אם על מנת לאפשר לחקלאים לקטוף את הפירות בקלות, או להוות חלק בלתי נפרד מגינה מטופחת ויפה.
  • הסחה – בשיטה זו המטרה היא לכוון את העץ לצמוח לכיוון הרצוי לנו. זה די פשוט; נגזום את הענף הצמוד למקום ממנו צומח ענף קטן, אותו נרצה לעודד לצמוח לכיוון הרצוי. חשוב מאוד לזכור לבחור בענפים הצומחים כלפי מטה ולא כאלה הצומחים מטה או אל תוך פנים העץ, אחרת התוצאה הסופית תהיה עץ שצמח פרא וידרוש מאיתנו עבודת גיזום מסובכת אפילו יותר.

כריתת עץ שזיף

שזיפים מתוקים ויפים

כדי ליהנות מפירות בשלים ואיכותיים בתקופת הקיץ, אתם יודעים כעת עד כמה חשוב לשמור על בריאות העץ שלכם. המומחים של gizum4u ישמחו להגיע עד אליכם ולבצע גיזום עץ שזיף (ועצי פרי אחרים, כמובן), ולעזור לכם להכין את גינתכם לקראת הקיץ. מלבד זאת, אם הנכם זקוקים לשירות כריתת עצים מחיר משתלם במיוחד, אנו יודעים בדיוק כיצד לגשת לכל עץ גם אם הוא נמצא בסביבה ציבורית הומה אדם. כך, את כל מה שהעצים שלכם צריכים – אנחנו נותנים!

 

5/5 - (7 votes)