איך גוזמים עץ זית

איך גוזמים עץ זית
תוכן עניינים

איך גוזמים עץ זית

איך לגזום עצי זית

איך גוזמים עץ זית – כל מה שצריך לדעת

גיזום עצים הינה פעולה הדורשת ידע רב, על אחת כמה וכמה כשמדובר בעץ זית. השאלה איך גוזמים עץ זית חשובה קודם כל בשל העובדה שאיש אינו מעוניין לפגוע בעץ, אלא רק להעניק לו טיפול שיעזור לו לצמוח ולהתחדש בצורה בריאה ונכונה יותר. חשוב לדעת, שיש הבדל בין גיזום עץ זית צעיר ועץ זית בוגר; לכל אחד מהם יש לגשת בצורה שונה בהתאם לגיל העץ.

אין ספק שמצד שני קיימים עצים רבים שניתן לגזום אותם אפילו לבד ללא עזרה מקצועית, אך לא עץ הזית. מלבד העובדה שמדובר באחד העצים השכיחים ביותר בנוף הישראלי, שמדובר באחד משבעת המינים ושהוא מהווה חלק בלתי נפרד מהמטבח שלו, העבודה עם עץ הזית תהיה חייבת להתבצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים שיידעו לזהות את גילו של העץ ולהתאים לו את הטיפול הטוב ביותר מבלי לפגוע בו.

איך גוזמים עץ זית צעיר ומבוגר?

עצי הזית חזקים מאוד ועמידים, ויעניקו פירות במשך שנים רבות. לצד עובדה זו, רק הגיוני שיצמח ויתרחב ולעתים גם יחדור ל"טריטוריה" של עצים אחרים וישתלט על המרחב כולו. במקרים כאלו נשאלת השאלה איך גוזמים עץ זית והתשובה תלויה בעיקר בגיל העץ – האם מדובר בעץ זית צעיר, או עץ זית מבוגר? בכל אחד מהמקרים חשוב לדעת שגיזום העץ נעשה במטרה לעזור לעץ להעניק יותר פירות, לעודד את הצמיחה ולסייע לו להתפתח. מה שמשתנה זו צורת הגיזום:

 

  • גיזום עץ זית צעיר – עצים צעירים עדיין לא סיימו לצמוח ולהתפתח כמו שצריך. מסיבה זו, הגיזום חייב להתבצע בצורה שתסייע לעץ הצעיר להתפתח ולגדול בצורה נכונה יותר; לגזום ענפים שחוסמים את האור לענפים אחרים, לגזום ענפים יבשים יותר, אם העץ החל לנטות לצד אחד אז יש צורך לגזום את הענפים שמכבידים עליו, ועוד.
  • גיזום עץ זית בוגר – עצים בוגרים קיבלו את הצורה הסופית שלהם ויוכלו להישאר בה במשך שנים ארוכות. עם זאת, הוא עדיין לא יפסיק להצמיח ענפים חדשים (אמנם בקצב איטי יותר, אבל הצמיחה עודנה נמשכת!). גם במקרה זה הענפים החדשים עלולים להפריע לעצים ושיחים אחרים בסביבה, לחסום אור לענפים אחרים, ועוד. לכן, התשובה לשאלה איך גוזמים עץ זית בוגר מסתכמת באבחון הענפים הספציפיים שעלולים להפריע לעץ, ולהוריד אך ורק אותם. אם נגזום ענפים שלא לצורך, לעץ המבוגר יקח הרבה מאוד זמן להצמיח ענפים חדשים במקומם.
  •  עץ זית ננסי – או בשמו המוכר יותר, הבונסאי! עצי זית ננסיים אלו גדלים בשיטת גידול אחרת, כשהגיזום שלהם שונה גם הוא. המטרה היא לקבל ענפים דקים יותר, כך שכאשר מגיע הזמן לבצע גיזום יש לעשות זאת בצורה עדינה ובזהירות האפשרית על מנת שלא לפגוע בעץ.

גיזום עץ זיתים

לא כולם יודעים לגזום עצי זית

אם יש לכם עץ זית ואתם מעוניינים להעניק לו טיפול מעולה על מנת שימשיך לתת פירות ולקשט את הגינה שלכם, כדאי להיעזר בחברה מקצועית שיודעת בדיוק איך גוזמים עץ זית בוגר או צעיר. חברות מקצועיות ואיכותיות יעניקו גם ביטוח עבור הנזקים שעלולים חלילה להיגרם לעץ, ובהתאם לכך יבצעו את העבודה על הצד הטוב ביותר. ובכן, לגמרי אפשר לומר שהגעתם למקום הנכון! השאירו לנו פרטים ואחד הגוזמים המקצועיים שלנו ייצור אתכם קשר ממש בקרוב.

5/5 - (8 votes)